Vyšetrovatelia v aute postreleného Afroameričana Blakea našli nôž

Afroameričan Jacob Blake, ktorého v nedeľu postrelil policajt v meste Kenosha v americkom štáte Wisconsin "priznal, že mal pri sebe nôž". Na stredajšej tlačovej konferencii to povedal generálny prokurátor štátu Wisconsin Josh Kaul, ktorého citovala agentúra DPA.

27.08.2020 07:35 , aktualizované: 09:18
protest kenoshi blake wisconsin Foto: ,
Postrelenie Jacoba Blakea vyvolalo v Kenoshi okamžité protesty. Wisconsin, 25.8.2020
debata (45)

Kaul uviedol, že policajtov privolala žena, ktorá sa im v telefonáte sťažovala na nechcenú prítomnosť svojho priateľa na pozemku. Privolaní policajti sa následne podľa prokurátora pokúsili Blakea zatknúť, pričom naňho použili elektrický paralyzér (tzv. taser), avšak nepodarilo sa im ho zastaviť.

Kaul povedal, že Blake išiel k svojmu vozidlu, otvoril dvere na strane vodiča a následne sa „nahol dopredu“. V tom momente naňho jeden z policajtov vystrelil zo služobnej zbrane, pričom ho sedemkrát postrelil do chrbta. Prokurátor ďalej uviedol, že na podlahe auta sa na strane vodiča našiel nôž.

Úrady vo Wisconsine medzičasom zverejnili totožnosť policajta, ktorý 29-ročného Blakea postrelil. Ide o Rustena Sheskeyho, ktorý v miestnom policajnom slúži sedem rokov, informovala vo štvrtok spravodajská stanica Sky News. Poslaný bol na tzv. administratívnu dovolenku.

Incident z nedele zachytili na video okoloidúci. Na 20-sekundovom videozázname kráča Blake k vozidlu SUV. Za ním idú dvaja policajti, ktorí naňho miera strelnými zbraňami. Blake následne nastupuje do vozidla, v ktorom sedeli jeho tri deti, zatiaľ čo ho jeden z policajtov zjavne schamtane za tričko a sedemkrát postrelí do chrbta.

Blakea previezli po streľbe do nemocnice, momentálne je vo vážnom stave a slov svojho otca je ochrnutý od pása nadol. Jeho postrelenie vyvolalo v Kenoshi okamžité protesty, ktoré pokračovali aj v nasledovných dňoch.

V súvislosti s úmrtiami počas protestov zatkli mladíka

Americká polícia v stredu zatkla 17-ročného mladíka pre podozrenie z vraždy po tom, čo v meste Kenosha zahynuli následkom streľby dvaja ľudia a jeden utrpel zranenia, informovala vo štvrtok agentúra AP. Polícia vypátrala podozrivého Kyla Rittenhousa na základe videa zaznamenaného mobilným telefónom. Útočníka s poloautomatickou zbraňou na videu počuť ako hovorí: „Niekoho som zabil“.

Rittenhouse pochádza z mesta Antioch v blízkosti Kenoshe a je obdivovateľom amerických bezpečnostných zložiek a polície. K násiliu v Kenoshi došlo počas tretieho dňa protestov v reakcii na zverejnené video.

V reakcii na úmrtia guvernér Wisconsinu Tony Evers povolil rozmiestniť v meste 500 členov Národnej gardy. Úrady takisto v stredu oznámili zákaz vychádzania po 19.00 h. Deň predtým platil zákaz vychádzania od 20.00 h. „Nezmyselná tragédia, ako je táto, sa už nesmie opakovať,“ uviedol demokrat Evers vo vyhlásení.

Americký prezident Donald Trump v stredu oznámil, že do Kenoshe vyšle ďalšie federálne bezpečnostné zložky. Celkovo bude k dispozícii až 2000 členov Národnej gardy.

45 debata chyba
Viac na túto tému: #streľba #Wisconsin #Black Lives Matter #policajná brutalita