Junta, ktorá sama seba nazýva Národný výbor pre obnovu demokracie a štátu (Comité national pour le redressement de la démocratie et la restauration de l'État – CNRDRE), podľa svojho oznámenia na Facebooku „verejnosť a medzinárodnú mienku informuje, že bývalý prezident Keita je prepustený a v súčasnosti sa nachádza vo svojej rezidencii“.
Keitovo prepustenie bolo jednou z kľúčových požiadaviek Združenia krajín západnej Afriky (ECOWAS), Európskej únie i ďalších medzinárodných organizácii.
Junta podľa ECOWAS-u už začiatkom týždňa súhlasila s prepustením zadržiavaného malijského prezidenta. Zároveň vyjadrila požiadavku, aby v krajine tri roky vládol vojenský orgán.
EÚ v stredu pozastavila výcvik vojenských a policajných zložiek v Mali v dôsledku prevratu, počas ktorého miestni vojaci prinútili prezidenta podať demisiu.
V Mali sa od začiatku júna pravidelne konali protesty, ktorých účastníci žiadali odstúpenie 75-ročného prezidenta. Opozícia Keitu obviňuje zo zastrašovania a kupovania hlasov počas aprílových parlamentných volieb, v ktorých jeho vláda získala väčšinu.
