Scholz: Londýn doplatí na brexit bez dohody

12.09.2020 16:20

Nemecký minister financií Olaf Scholz v sobotu uviedol, že Británia bude čeliť vážnym ekonomickým následkom, ak pobrexitové rozhovory nepovedú k uzavretiu obchodnej dohody s EÚ. Informovala o tom agentúra AFP.

„Neregulovaná situácia (bez dohody) by mala podľa môjho názoru veľmi vážne dôsledky pre britskú ekonomiku,“ povedal Scholz novinárom v Berlíne po stretnutí ministrov financií členských štátov EÚ.

„Európa by sa s tým dokázala vyrovnať a nemalo by to obzvlášť závažné dôsledky po prípravách, ktoré sme už spravili,“ dodal nemecký minister.

Vláda britského premiéra Borisa Johnsona v pondelok oznámila, že predloží legislatívny návrh, ktorý zámerne porušuje vlani podpísanú dohodu o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ. Zmeny sa týkajú tzv. írskej poistky.

Zmeny podľa Londýna uľahčia obchod v rámci Spojeného kráľovstva po brexite a pomôžu v súvislosti s oživením po pandémii koronavírusu.

Británia vystúpila z EÚ 31. januára 2020 a momentálne sa nachádza v tzv. prechodnom období, ktoré potrvá do konca tohto roku. Navrhované zmeny v dohode o brexite vyvolali obavy, že Británia po prechodnom období preruší vzťahy s Európou, poznamenala AFP.

EÚ Britániu varovala, že sporné legislatívne návrhy „vážne porušili (vzájomnú) dôveru“, a ak ich krajina nestiahne do konca septembra, Brusel zváži, že Britániu postaví pred súd.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová minulú stredu varovala Britániu, že navrhované zmeny v dohode o brexite by v prípade ich schválenia boli porušením medzinárodného prá­va.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Brexit #Európska únia #Veľká Británia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku