Laboratóriá vo Francúzsku a Švédsku potvrdili otravu Navaľného novičkom

Nemecká vláda v pondelok uviedla, že laboratóriá vo Francúzsku a vo Švédsku nezávisle od seba potvrdili zistenia nemeckých expertov, ktorí na základe výsledkov laboratórnych testov dospeli k záveru, že líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj bol otrávený nervovoparalytickou látkou novičok.

14.09.2020 10:49 , aktualizované: 16:37
Alexej Navaľnyj Foto: ,
Alexej Navaľnyj
debata (630)

V súvislosti s týmito zisteniami nemecká vláda opäť adresovala Rusku výzvu, aby vysvetlilo incident s Navaľným. Berlín dodal, že pokiaľ ide o ďalší postup v kauze súvisiacej s Navaľným, Nemecko je v úzkom kontakte s ďalšími európskymi partnermi.

Steffen Seibert, hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, vo svojom vyhlásení v Berlíne v pondelok uviedol, že Nemecko požiadalo Francúzsko a Švédsko o nezávislé preskúmanie dôkazov (o otrávení Navaľného novičkom) získaných Nemeckom na základe nových odberov urobených Navaľnému v Berlíne, kde sa momentálne lieči.

„Výsledky tohto preskúmania v špecializovaných laboratóriách vo Francúzsku a vo Švédsku sú teraz k dispozícii a potvrdzujú nemecké dôkazy (o otrave látkou novičok),“ uviedol Seibert.

Táto látka bola použitá aj v roku 2018 pri útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru. Navaľného spojenci poukazujú na to, že použitie tejto vojenskej nervovej látky naznačuje, že zodpovednosť môže niesť len Rusko. Moskva však akékoľvek zapojenie do tohto činu odmieta.

Z analýzy inštitútu nemeckej armády pre farmakológiu a toxikológiu so sídlom v Mníchove vyplýva, že Navaľnyj bol otrávený novým typom látky novičok, ktorú svet doteraz nepoznal.

Ako napísal minulý týždeň nemecký týždenník Die Zeit, nový variant novičku je ešte smrteľnejší než jeho predošlé verzie a údajne pôsobí pomalšie. Zvyšky tejto látky sa našli na Navaľného rukách a na hrdle fľaše, z ktorej pil. Nemeckí odborníci sú presvedčení, že akciu s použitím takéhoto smrtiaceho a komplexného jedu mohli vykonať jedine tajné služby.

Už samotná existencia nového variantu novičku totiž podľa nich vylučuje, že by ho bol použil na vlastnú päsť niektorí z ruských oligarchov. Na výrobu tohto dvojzložkového jedu je totiž potrebné špeciálne laboratórium a jeho použitie navyše bežní kriminálnici neovládajú.

Navaľného stav sa zlepšil

Zdravotný stav Alexeja Navaľného sa zlepšil, „dokáže vstať z postele“ a byť nakrátko mimo nej. V pondelok o tom informovala nemocnica Charité v nemeckom hlavnom meste Berlín, ktorú citovala tlačová agentúra AFP.

„Pacient je úspešne odpojený od umelej pľúcnej ventilácie,“ napísala nemocnica vo vyhlásení. „V súčasnosti naberá sily, dokáže vstať z postele a na krátky čas byť mimo nej,“ dodala Charité.

Navaľnyj je momentálne hospitalizovaný v súkromnej nemocnici Charité v Berlíne. Do nemeckého hlavného mesta ho previezli letecky 22. augusta zo sibírskeho mesta Omsk. V Omsku ho hospitalizovali 20. augusta po núdzovom pristátí lietadla po tom, ako mu počas letu z mesta Tomsk do Moskvy prišlo nevoľno.

Nemeckí experti veria, že Navaľnyj prežil iba vďaka rýchlej reakcii pilotov lietadla, ktorí urgentne pristáli v Omsku, a vďaka tamojším lekárom, ktorí mu ako protijed (antidotum) injekčne podali atropín.

Nepodložené obvinenia?

Nepodložené obvinenia voči Rusku v súvislosti s hospitalizáciou opozičného blogera Alexeja Navaľného sú nemiestne, naznačil ruský prezident Vladimir Putin počas pondelkového telefonátu so svojím francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom.

Informovala o tom tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na tlačovú kanceláriu Kremľa. „Lídri detailne diskutovali o situácii týkajúcej sa tzv. prípadu Navaľnyj. Vladimir Putin zdôraznil nemiestnosť nepodložených, neodôvodnených obvinení ruskej strany v tomto kontexte,“ uviedol Kremeľ.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas telefonického rozhovoru naliehal na Putina, aby pomohol objasniť pokus o vraždu ruského opozičného politika Alexeja Navaľného. Informovala o tom agentúra AFP.

Macron Putinovi v telefonickom rozhovore povedal, že je „nevyhnutné bezodkladne objasniť okolnosti tohto pokusu o vraždu a zistiť, kto je zaň zodpovedný“, uvádza sa vo vyhlásení Elyzejského paláca.

Macron tiež Putina informoval, že vlastná analýza Francúzska potvrdzuje, že Navaľného otrávenie novičokom je „v rozpore s medzinárodnými normami o používaní chemických zbraní“.

Telefonický rozhovor medzi Putinom a Macronom prišiel po tom, ako francúzske a švédske laboratóriá potvrdili nález nemeckých úradov, že Navaľnyj bol otrávený nervovoparalytickou látkou typu novičok, pripomína tlačová agentúra AFP.

630 debata chyba
Viac na túto tému: #Alexej Navaľnyj #Novičok