Cyprus je pripravený rokovať s Tureckom pre trenice vo východnom Stredomorí

16.09.2020 15:52

Cyprus je pripravený vyriešiť vzájomné nezhody s Tureckom prostredníctvom dialógu, nie však pod hrozbami, uviedol v stredu cyperský prezident Nikos Anastasiadis. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Napriek v súčasnosti prebiehajúcim iniciatívam, ktoré sa pokúšajú ukončiť nezákonné kroky Ankary a deeskalovať situáciu, bola včera, bohužiaľ, cez turecký NAVTEX vyslaná správa o rozšírení nezákonného vrtu plavidlom Yavuz,“ povedal Anastasiadis po stretnutí so šéfom Európskej rady Charlesom Michelom v hlavnom cyperskom meste Nikózia.

NAVTEX je druh textovej komunikácie, ktorý sa používaný na lodiach. Anastasiadis dodal, že Turecko v provokáciách v oblasti východného Stredomoria pokračuje.

V utorok Turecko predĺžilo operáciu svojej vrtnej lode Yavuz v sporných vodách neďaleko Cypru do 12. októbra. Tento krok môže viesť k eskalácii napätia medzi ostrovnou krajinou a Ankarou.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#turecko #Stredomorie #Nikos Anastasiadis #Cyprus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku