Žiadosť o dočasné zadržanie trojice ruských dispečerov je prvým krokom k tomu, aby na nich Poľsko vydalo medzinárodný zatykač.
Podľa novej analýzy dôkazov prokurátor zistil, že rádiolokačný systém, ktorý na smolenskom letisku používali na riadenie letovej prevádzky, nefungoval. Lietadlo zmizlo dispečerom z monitorov, v dôsledku čoho bola väčšina informácií, ktoré posádke lietadla poslali späť, nepresná.
Trojica dispečerov sa však aj napriek tomu, že o tomto probléme a možnej tragédii vedela, rozhodla umožniť lietadlu zostúpiť a uskutočniť pristávací manéver, čím zámerne spôsobila leteckú katastrofu.
Po analýze hlasových záznamov medzi lietadlom a riadiacou vežou sa prokurátor v apríli 2017 rozhodol zmeniť obvinenie týchto troch mužov z neúmyselného spôsobenia nehody na úmyselné.
Pri havárii poľského vládneho lietadla TU-154M, ktoré sa zrútilo pri nevydarenom pokuse o pristátie na letisku v Smolensku, zahynulo všetkých 96 osôb na palube vrátane poľského prezidenta a jeho manželky Marie.
Okrem prezidentského páru bolo na palube lietadla množstvo významných predstaviteľov Poľskej republiky: členovia ústredných štátnych orgánov, parlamentu, hlavní predstavitelia poľskej armády, predstavitelia cirkvi, poradcovia prezidenta a ďalšie osobnosti politického a spoločenského života.
Delegácia mala namierené do ruskej Katyne, kde si chcela uctiť pamiatku viac ako 20.000 dôstojníkov poľskej armády, kňazov a intelektuálov, popravených v Katynskom lese v roku 1940 sovietskymi bezpečnostnými orgánmi. Lietadlo viezlo aj rodiny obetí katynskej tragédie.