50 veľvyslancov podpísalo otvorený list na podporu práv LGBTI komunity v Poľsku

28.09.2020 06:13

Päťdesiat veľvyslancov a zástupcov medzinárodných organizácií v Poľsku zverejnilo v nedeľu otvorený list na podporu práv LGBTI komunity v tejto krajine.

„Uznávame prirodzenú a neodňateľnú dôstojnosť každého jednotlivca, ako je vyjadrená vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv,“ píše sa v liste, citovanom agentúrou DPA, ktorý na svojej webovej stránke zverejnilo aj veľvyslanectvo USA v Poľsku. „Rešpektovanie týchto základných práv … zaväzuje vlády chrániť všetkých občanov pred násilím a diskrimináciou a zabezpečiť, aby mali rovnaké príležitosti.“

Aby to bolo možné a najmä, aby boli chránené komunity, ktoré potrebujú ochranu pred verbálnymi a fyzickými útokmi a prejavmi nenávisti, „musíme spolupracovať na nediskriminácii, tolerancii a vzájomnom akceptovaní“, uvádza sa ďalej v liste. Platí to najmä v oblastiach ako sú školstvo, zdravotníctvo, sociálne otázky, občianstvo, verejná správa a získavanie úradných dokladov.

Signatári listu, medzi ktorými sú aj veľvyslanci Francúzska, Indie, Talianska a Japonska, na záver konštatujú, že „ľudské práva sú univerzálne a každý, vrátane LGBTI ľudí, má právo na ich plné využitie“.

V Poľsku sa niekoľko desiatok obcí, väčšinou na juhu a východe krajiny, vyhlásilo za zóny bez LGBTI ideológie. Tieto uznesenia nemajú priame právne následky pre príslušníkov sexuálnych menšín, vytvárajú však ovzdušie neznášanlivosti.

Prispel k tomu aj rezident Andrzej Duda, ktorý v lete počas predvolebnej kampane na adresu LGBTI komunity okrem iného povedal: „Snažia sa nás presvedčiť, že sú ľudia. Ale je to iba ideológia.“

Námestník poľského ministra zahraničia Pawel Jablonski na otvorený list reagoval prostredníctvom Twitteru. Napísal, že Poľsko s obsahom listu plne súhlasí. Poľské právne predpisy garantujú podľa neho každému rovnakú ochranu.

„Pripomíname tiež, že podľa poľskej ústavy je manželstvo zväzkom medzi ženou a mužom,“ uviedol s tým, že táto skutočnosť nie je diskriminácia, ale prejav úcty k hodnotám, ktoré ležia Poliakom na srdci.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#veľvyslanci #Poľsko #otvorený list #LGBT komunita
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku