EÚ vyzýva Arménsko a Azerbajdžan na okamžité a prísne dodržiavané prímerie

Európska únia v súvislosti s najnovšími bojmi na Kaukaze medzi arménskymi separatistami a Azerbajdžanom o oblasť Náhorného Karabachu varovala regionálne mocnosti, aby do tohto konfliktu nezasahovali. Zároveň odsúdila "vážnu eskaláciu" napätia, ktorá ohrozuje stabilitu v regióne. Tá si podľa agentúry AFP počas niekoľkých hodín vyžiadala už vyše päť desiatok ľudských životov.

28.09.2020 09:04 , aktualizované: 16:42
Azerbajdžan / Náhorný Karabach / Foto:
Na snímke, ktorú arménske ministerstvo obrany zverejnilo v nedeľu 27. septembra 2020, arménska armáda zasiahla azerbajdžanské tanky na frontovej línii separatistického regiónu Náhorný Karabach v Azerbajdžane
debata (194)

Ako uviedol hlavný hovorca pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ, Slovák Peter Stano, Brusel nemôže potvrdiť správy o vstupe vonkajších síl, no dodal, že „žiadne vonkajšie zasahovanie do tohto konfliktu nie je akceptovateľné“.

Smrteľné boje v oblasti predtým vypukli naposledy v lete 2016. Najnovšia séria konfliktov medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach sa začala v nedeľu ráno, pričom každá strana pripisuje zodpovednosť za ne tej druhej.

Podľa Stana únia žiada okamžité prímerie, jeho prísne dodržiavanie, deeskaláciu napätia a zastavenie akýchkoľvek nepriateľských prejavov. „Nikto by nemal mať záujem a nikto nebude mať prospech z vypuknutia vojny. Práve tomu chceme zabrániť. Európska únia ako medzinárodné spoločenstvo vyzýva všetky zúčastnené strany, aby okamžite prestali. Všetkých ostatných aktérov v regióne zároveň žiadame, aby prispeli k zastaveniu tejto konfrontácie,“ doplnil.

Korčok vyjadril znepokojenie

Slovensko sa pripája k výzvam na bezodkladné zastavenie bojových akcií, zníženie napätia a nastolenie prímeria v oblasti Náhorného Karabachu. Povedal to v pondelok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

„Chcel by som za Slovenskú republiku vyjadriť vážne znepokojenie z obnovenia bojov v konfliktnej zóne Náhorného Karabachu, ktoré si už teraz vyžiadalo ďalšie obete vrátane civilistov,“ uviedol Korčok. Strany konfliktu naliehavo vyzýva na bezpodmienečný návrat k rokovaciemu stolu s cieľom hľadania mierového riešenia pod záštitou spolupredsedov Minskej skupiny OBSE.

Náhorný Karabach (Náhorná karabašská republika) je medzinárodne neuznaný štát na území Azerbajdžanu pod vojenskou kontrolou Arménska. O územie Náhorného Karabachu, kde približne 95 percent obyvateľstva tvoria Arméni, vedú Arménsko a Azerbajdžan dlhoročný spor.

Azerbajdžan v reakcii na boje vyhlásil stanné právo, platiace od pondelka, a tiež nočný zákaz vychádzania (od 21.00 h do 6.00 h) v hlavnom meste Baku a niekoľkých ďalších mestách a okresoch, ktoré sú blízkosti frontovej línie v Náhornom Karabachu.

Boje, ktoré od nedele prebiehajú v Náhornom Karabachu, si vyžiadali už desiatky mŕtvych a stovky zranených. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters s tým, že obe strany konfliktu sa vzájomne obviňujú z delostrelec­kej paľby.

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev vyhlásil v súvislosti s bojmi čiastočnú vojenskú mobilizáciu, pričom ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že pri bojoch dosiaľ zahynulo šesť azerbajdžanských civilistov a zranenia utrpelo 19 ďalších.

Predstaviteľ arménskeho ministerstva obrany, ktorého citovala agentúra Interfax, uviedol, že pri bojoch bolo zranených už okolo 200 Arménov. Podľa vedenia v Náhornom Karabachu zahynulo už 32 arménskych separatistov, z toho 15 v pondelok. Tamojšie úrady okrem toho v pondelok informovali, že sa im podarilo opätovne získať kontrolu nad časťou územia, o ktoré prišli v nedeľu. Azerbajdžan zároveň obvinili z delostreleckých útokov.

Azerbajdžanské ministerstvo obrany zase uviedlo, že arménske sily delostrelecky ostreľovali azerbajdžanské mesto Terter.

Čína aj Rusko vyzvali obe strany konfliktu na zdržanlivosť. Obdobne na zvýšené napätie v oblasti reagovala v pondelok aj Severoatlantická aliancia, ktorá apelovala na „okamžité“ zastavenie násilných akcií.

Moskva zároveň vyzvala za vyhlásenie okamžitého prímeria, zatiaľ čo Turecko uviedlo, že podporí Azerbajdžan, svojho tradičného spojenca. Arménsky veľvyslanec v Rusku v pondelok podľa Interfaxu uviedol, že Turecko presunulo do Azerbajdžanu zo severu Sýrie 4 000 vojakov. Azerbajdžan túto informáciu poprel.

194 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Azerbajdžan #Arménsko #Náhorný Karabach