Trump a Biden sa stretli v chaotickej a konfrontačnej debate

, 30.09.2020 07:18
Donald Trump / Joe Biden /
Prvá prezidentská debata medzi republikánskym šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom a jeho demokratickým protikandidátom, bývalým viceprezidentom Joeom Bidenom Autor: ,

Prvá prezidentská debata medzi republikánskym šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom a jeho demokratickým protikandidátom, bývalým viceprezidentom Joeom Bidenom, ktorá sa konala v noci na stredu, bola poznačená napätím, osobnými útokmi a vzájomným prerušovaním sa kandidátov. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Trump a Biden si vymenili názory na viaceré základné témy ako riešenie pandémie Covidu-19, systému zdravotnej starostlivosti či rasovej nespravodlivosti, pričom každý spochybňoval schopnosti a dôveryhodnosť toho druhého.

Biden sa snažil Trumpa pripútať k téme koronavírusovej pandémie, ktorá si v Spojených štátoch vyžiadala už viac než 200-tisíc životov, viac než v akejkoľvek inej krajine. Trump mu kritiku vrátil slovami, že ak by bol prezidentom jeho rival, obetí by boli dva milióny.

Biden vyhlásil, že v prípade svojho zvolenia za prezidenta vráti USA do parížskej klimatickej dohody, pričom poukázal na problémy, ktoré klimatické zmeny spôsobujú v jednotlivých oblastiach krajiny.

Debata sa dotkla aj rasovej diskriminácie v USA, pričom Biden obvinil Trumpa, že je „rasista“. Trump zareagoval tvrdením, že Biden ako senátor v 90. rokoch odobril kriminálny zákon, ktorý poškodzuje Afroameričanov. „My veríme v právo a poriadok, ale ty nie,“ povedal Trump.

Trump poukázal na svoju podporu medzi policajtmi, zatiaľ čo sa moderátor Bidena opýtal, prečo nevyzval na tvrdšie zásahy počas protestov, ktoré v lete vyústili do výtržností. Biden tieto násilné demonštrácie odsúdil.

Trump by podľa vlastných slov priamo neodsúdil belošské rasistické skupiny. „Toto nie je problém pravice, ale ľavice. Povedal by som, že všetko, čo v tejto súvislosti vidím, pochádza z ľavicového spektra,“ uviedol. Trump spresnil, že je „ochotný“ odsúdiť belošské rasistické skupiny.

Biden obvinil Trumpa, že sa nedokáže postaviť Rusku, a amerického lídra označil za „šteňa“ ruského prezidenta Vladimira Putina. „Ja som šiel proti Putinovi nekompromisne a poslal som mu jasný odkaz. Trump je však iba jeho šteňa,“ povedal Biden.

Biden na záver debaty podľa tlačovej agentúry DPA vyhlásil, že bude akceptovať výsledky novembrových volieb bez ohľadu na to, či zvíťazí alebo nie. Zároveň vyzval ľudí, aby išli voliť – osobne alebo korešpondenčne.

Trump ostro vystupuje proti posielaniu volebných lístkov poštou, tvrdiac, že sa tak otvára priestor pre manipuláciu. Prezident tiež naznačil, že v prípade svojej prehry nebude akceptovať výsledky volieb.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Joe Biden #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku