Prvého pacienta, ktorý sa vyliečil z HIV, zabila leukémia

01.10.2020 20:55
Timothy Ray Brown
Na archívnej snímke zo 4. marca 2019 Timothy Ray Brown, prvý pacient, ktorý sa úspešne vyliečil z HIV (vírusu ľudskej imunitnej nedostatočnosti), pózuje v americkom meste Seattle. Päťdesiatštyri ročný Brown zomrel po päťmesačnom boji s leukémiou v utorok 29. septembra 2020. Autor: ,

Timothy Ray Brown, prvý pacient, ktorý sa úspešne vyliečil z HIV (vírusu ľudskej imunitnej nedostatočnosti), zomrel po päťmesačnom boji s leukémiou.

Brown (54) sa stal známym ako „berlínsky pacient“ po tom, ako ho v roku 2007 v nemeckom hlavnom meste zbavili HIV liečbou zahŕňajúcou transplantáciu kostnej drene.

Američanov prípad fascinoval a inšpiroval celú generáciu lekárov zaoberajúcich sa liečbou HIV, ako aj pacientov infikovaných týmto vírusom. Brownovo úspešné vyliečenie im poskytlo nádej, že jedného dňa bude existovať účinný liek, ktorý ukončí pandémiu ochorenia AIDS spôsobovaného daným vírusom, informovala spravodajská stanica Sky News.

Brownovi diagnostikovali HIV v roku 1995, keď žil v Berlíne. V roku 2006 mu však zistili rakovinu krvi známu ako akútna myeloidová leukémia. Hoci Brown zostal bez vírusu viac než desaťročie po liečbe, vlani sa uňho opäť prejavili príznaky leukémie.

Jeho lekári uviedli, že rakovina krvi sa rozšírila do miechy a mozgu. Posledné mesiace svojho života strávil Brown v hospici vo svojom domovskom meste Palm Springs v Kalifornii.

Aktuálne je vo svete vyše 37 miliónov ľudí nakazených vírusom HIV. Pandémia ochorenia AIDS od svojho vypuknutia začiatkom 80. rokov pripravila o život približne 35 miliónov ľudí.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#HIV #Timothy Ray Brown
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku