Turecko hrozbu EÚ sankciami odmieta, Grécko je absolútne spokojné

Turecko v piatok odmietlo rozhodnutie Európskej únie o uvalení sankcií naň v prípade, že neprestane s "provokáciou a nátlakom" na Grécko v súvislosti so sporom o zdroje nerastných surovín a námorné hranice v Stredozemnom mori.

02.10.2020 14:22
4

Turecké ministerstvo zahraničných vecí zároveň možnosť riešenia sporu v západnom Stredozemí sankciami označilo za „nekonštruktívne,“ píše agentúra AFP. „EÚ musí pochopiť, že takouto komunikáciou sa nikam neposunie,“ odkázala Únii Ankara.

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis je, naopak, „absolútne spokojný“ a víta prístup eurobloku k možným sankciám. Únia podľa neho týmto rozhodnutím „vyslala správu jednoty, solidarity a odhodlania,“ pre ktorú musí byť Turecku jasné, že musí prestať so svojím „jednostranným“ a „agresívnym konaním“.

Napätie medzi Gréckom a Tureckom sa prehĺbilo po tom, čo Turecko začalo v auguste prieskum v súvislosti s možnými ložiskami ropy a zemného plynu v okolí Cypru a gréckych ostrovov. Do oblasti Stredozemného mora medzi Cyprom a Krétou vyslali obe krajiny svoje námorné sily.

Pred niekoľkými týždňami však Turecko stiahlo prieskumné plavidlo sprevádzané vojnovou loďou z oblasti, kde si Grécko nárokuje výhradné práva na potenciálne podmorské ložiská plynu alebo ropy.

Tento krok viedol k obnoveniu priamych politických kontaktov medzi oboma štátmi – napriek tomu však situácia naďalej vyvolávala obavy z možného vypuknutia otvoreného konfliktu medzi týmito dvoma členskými krajinami NATO.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
4 debata chyba
Viac na túto tému: #turecko #Grécko