Číne sa prudko zhoršila povesť, biednejšie je na tom už len Trump

07.10.2020 07:57
Election Security
Americký prezident Donald Trump na minuloročnom stretnutí s čínskym komunistickým lídrom Si Ťin-pchingom. Autor: ,

Vo vyspelých krajinách sveta, predovšetkým v Austrálii a Spojenom kráľovstve, sa prudko zvýšilo negatívne vnímanie Číny. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, ktorý v utorok publikovalo Pew Research Center.

Prieskum sa uskutočnil v čase, keď Čína vedie mnoho obchodných a diplomatických sporov so svojimi susedmi a ďalšími štátmi sveta, a to čiastočne vďaka agresívnejšiemu diplomatickému prístupu.

Prieskum uskutočnený v 14 krajinách ukázal, že väčšina ľudí má negatívny pohľad na Čínu. Konal sa telefonicky od 10. júna do 3. augusta medzi vyše 14-tisíc dospelými. V Austrálii až 81 % osôb potvrdilo nepriaznivý názor na najľudnatejšiu krajinu sveta, čo u „protinožcov“ predstavuje nárast o 24 % v porovnaní s vlaňajškom. Pod nárast sa mohla podpísať aj výzva Austrálie na medzinárodné prešetrenie pôvodu koronavírusu, ktorý sa začal masívne šíriť práve z Číny.

Stúpajúci trend negatívneho vnímania Číny zachytili aj v ďalších štátoch – v Spojenom kráľovstve (74 %), USA (73 %) či Nemecku (71 %). Prieskum zisťoval aj názory ľudí v Kanade, Belgicku, Dánsku, Francúzsku, Taliansku, Holandsku, Španielsku, Švédsku, Japonsku a Kórejskej republike, pričom až v deviatich zo 14 krajín zaznamenali najvyššiu úroveň negatívneho vnímania Číny za ostatných 12 a viac rokov.

Až 78 % občanov v skúmaných krajinách nedôveruje čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Horšiu povesť medzi opýtanými mal iba americký prezident Donald Trump (83 %), ktorý patrí k najväčším kritikom Pekingu a naďalej ho obviňuje zo spôsobenia pandémie koronavírusu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Donald Trump #Čína
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku