Cyprus po investigatívnej reportáži pozastavuje program "zlatých víz"

13.10.2020 16:33

Cyperská vláda v utorok oznámila, že od 1. novembra pozastavuje program takzvaných zlatých víz, ktorý ponúkal občianstvo a bezvízový styk v celej EÚ výmenou za investíciu najmenej dvoch miliónov eur. Informovala o tom agentúra Reuters.

Správa prichádza po tom, ako katarská televízia al-Džazíra v pondelok zverejnila investigatívny dokumentárny film, ktorý zachytáva nezákonné konanie cyperských úradníkov.

Novinári al-Džazíry sa v dokumente vydávajú za sprostredkovateľov vymysleného čínskeho investora, ktorý bol v minulosti odsúdený za trestný čin – čo by podľa pravidiel programu malo potenciálneho uchádzača diskvalifikovať. Napriek tomu sa novinárom ponúkli štátny úradník, poslanec a právnik, že im s investíciou pomôžu.

Osoby vystupujúce vo filme však tvrdia, že boli na čin navedené a nahlásili ho úradom pred niekoľkými mesiacmi.

Reuters v októbri minulého roka informoval, že cyperské pasy získali osoby blízke kambodžskému premiérovi Hun Senovi, po čom cyperské orgány program preverili.

Podľa ďalšej reportáže al-Džazíry z augusta tohto roka boli pasy udelené osobám obvineným z korupcie, podvodov či iných zločinov.

Pre uchádzačov do 1. novembra naďalej platí, že musia do cyperskej ekonomiky investovať aspoň dva milióny eur, a to povinnou kúpou domu či bytu, kúpou akcií cyperských firiem alebo podporou programov bývania či podnikania. Cyprus môže udeliť občianstvo najviac 700 osobám za rok, doposiaľ v rámci investičného programu rozdal asi 4000 pasov.

Cypru priniesli „zlaté víza“ od ich zavedenia po finančnej kríze v roku 2013 už najmenej sedem miliárd eur. Program je atraktívny najmä preto, že majiteľ cyperského pasu sa automaticky stáva občanom Európskej únie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zlaté víza #Cyprus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku