Súd vyhovel trumpovým republikánom a zneplatnil 70-tisíc žiadostí o hlasovanie poštou

15.10.2020 12:07
Hlasovanie poštou
Autor:

Najvyšší súd v americkom štáte Iowa vyhovel sťažnostiam republikánov a zneplatnil približne 70-tisíc žiadostí o hlasovanie poštou. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Najvyššia súdna inštancia v Iowe potvrdila, že štátna smernica, ktorá uvedené žiadosti zneplatnila, je v súlade s platnými zákonmi. Súd sa tak postavil na stranu republikánskeho štátneho tajomníka Iowy Paula Patea, ktorý dozerá na priebeh volieb v tomto americkom štáte.

Na základe smernice mali byť všetky formuláre na žiadosť o hlasovanie poštou zaslané voličom nevyplnené, teda bez uvedenia ich osobných údajov.

Volební komisári v troch krajoch Iowy však Patea neuposlúchli a tisícom ľudí poslali formuláre, ktoré mali predvyplnené ich meno, adresu, dátum narodenia a identifikačné číslo voliča. Voliči tak museli iba skontrolovať uvedené informácie, podpísať formulár a zaslať ho naspäť úradom.

Komisári uviedli, že chceli týmto spôsobom ľuďom čo najviac uľahčiť korešpondenčné hlasovanie v novembrových prezidentských voľbách, ktoré sa budú konať počas pandémie koronavírusu.

Volebný štáb prezidenta USA Donalda Trumpa a jeho Republikánska strana následne podali dve žaloby s cieľom tieto formuláre zneplatniť, pričom obe vyhrali. Na príslušných súdnych rozhodnutí museli dotknutí voliči vypĺňať nové formuláre alebo sa rozhodnúť pre iný spôsob hlasovania.

Demokratická strana podala vlastnú žalobu, tvrdiac, že Pate nemal právomoc spornú smernicu vydať, s čím sudca súhlasil. Práve toto rozhodnutie následne republikánska strana napadla na najvyššom súde v Iowe, ktorý napokon odmietol tvrdenie demokratov, že Pateova smernica podkopáva ústavou zaručené volebné právo občanov.

„Nie sme presvedčení, že vyžadovať od ľudí, aby vyplnili osobné informácie na žiadosti o hlasovanie v neprítomnosti, je protiústavné,“ píše sa v rozhodnutí najvyššieho súdu štátu Iowa.

Téma korešpondenčného hlasovania v nadchádzajúcich prezidentských voľbách aktuálne vyvoláva ostré spory medzi demokratmi a republikánmi. Donald Trump opakovane vyhlasuje, že takýto typ hlasovania výrazne zvyšuje riziko falšovania volebných výsledkov – nijaké dôkazy na podporu svojho tvrdenia však nezverejnil. Demokrati sa, naopak, za korešpondenčné hlasovanie zasadzujú, a to z dôvodu ochrany voličov v čase pandémie.

Trumpova kampaň a Republikánska strana podali žaloby napádajúce korešpondenčné hlasovanie aj v štátoch Wisconsin, Pennsylvánia a Florida.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#prezidentské voľby v USA #hlasovanie poštou
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku