Senátny výbor odsúhlasil nomináciu sudkyne Barrettovej na Najvyšší súd

Justičný výbor Senátu amerického Kongresu vo štvrtok jednomyseľne schválil nomináciu Amy Coneyovej Barrettovej na post sudkyne Najvyššieho súdu USA. Na hlasovaní sa však nezúčastnil ani jeden demokratický senátor a výbor tak porušil zásadu, podľa ktorej by mali hlasovať aspoň dvaja členovia menšinovej strany, uviedla televízna stanica C-SPAN.

22.10.2020 17:14
Amy Coney Barrettová Foto: ,
Amy Coney Barrettová
debata (2)

Justičný výbor tvorí 22 senátorov – 12 republikánov a desať demokratov. Demokrati sa rozhodli hlasovanie bojkotovať z dôvodu, že sa koná krátko pred novembrovými prezidentskými voľbami.

Predseda justičného výboru Senátu Lindsey Graham dal jasne najavo, že dá hlasovať za každých okolností. „Ako viete, naši demokratickí kolegovia včera informovali výbor, že sa na hlasovaní nezúčastnia. Bola to ich voľba. Ja som sa rozhodol, že dám hlasovať. Nedovolíme im, aby sa výboru zmocnili,“ uviedol vo štvrtok Graham.

Demokratickí členovia výboru dali na svoje miesta veľké fotografie Američanov, ktorí by mohli stratiť prístup k adekvátnej zdravotnej starostlivosti garantovanej reformným programom Obamacare. Obávajú sa totiž toho, že najvyšší súd by po vymenovaní Barrettovej mohol túto reformu zrušiť.

Nomináciu musí ešte schváliť celý Senát, v ktorom majú väčšinu republikáni (53 zo 100 hlasov). Hlasovať by mal 26. októbra, aby sa Barrettová mohla ujať novej funkcie ešte do konca mesiaca. Zámer hlasovať proti zatiaľ vyjadrili dvaja republikáni.

Nomináciu Barrettovej predložil prezident Donald Trump. Ak ju Senát potvrdí a zaujme miesto po zosnulej Ruth Baderovej Ginsburgovej, bude to znamenať, že na americkom najvyššom súde budú mať konzervatívci nad liberálmi prevahu v pomere 6:3 a išlo by tak o najvýraznejší názorový posun za uplynulých 30 rokov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Najvyšší súd USA #Amy Coney Barrettová