V amerických prezidentských voľbách v predstihu hlasovalo rekordných vyše 80 miliónov voličov

30.10.2020 08:41
Hlasovanie / Voľby USA /
Autor: ,

Rekordných vyše 80 miliónov Američanov odovzdalo v predstihu svoj hlas v prezidentských voľbách, ktoré sa v riadnom termíne budú konať 3. novembra. Napísala to vo štvrtok tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na stránku United States Elections Project, ktorá zhromažďuje informácie súvisiace s americkými voľbami.

Doterajší vývoj odovzdávania voličských hlasov naznačuje, že USA zrejme dosiahnu najvyššie percento účasti vo voľbách za 100 rokov.

Rekordné tempo hlasovania, ktoré predstavuje už vyše 58 percent z celkovej účasti v amerických prezidentských voľbách v roku 2016, je odrazom silného záujmu o voľby. Súčasný prezident Donald Trump, republikán, v nich súperí s demokratickým kandidátom Joeom Bidenom, bývalým viceprezidentom.

Obrovské počty ľudí hlasovali poštou alebo v predstihu osobne na určených miestach, pretože vládnu obavy z čakania v radoch a zo šírenia koronavírusu v hlasovacích miestnostiach počas rušného volebného dňa.

Trump v prieskumoch zaostáva za Bidenom, pričom väčšina voličov tvrdí, že nesúhlasia s prístupom Trumpovej administratívy k pandémii ochorenia COVID-19, ktoré v USA zabilo vyše 227-tisíc ľudí. A s blížiacim sa volebným utorkom počty nakazených koronavírusom znova lámu denné rekordy.

V hlasovaní v predstihu majú výraznú prevahu demokrati, ktorí prijali za svoje hlasovanie poštou, hoci historicky ho vo veľkých počtoch využívali republikáni – tých však odradili opakované a nepodložené útoky Trumpa, že tento systém je náchylný na rozsiahle podvody.

Odborníci predpovedajú, že účasť voličov hladko prekoná 138 miliónov, ktoré hlasovali v prezidentských voľbách v roku 2016, keď bol zvolený Trump. V roku 2016 odovzdalo hlas pred stanoveným volebným dňom len 47 miliónov ľudí.

V 20 štátoch, ktoré hlásia údaje o registrovaných voličoch, už odovzdalo hlas 18,2 milióna registrovaných demokratov, ako aj 11,5 milióna republikánov a 8,8 milióna ľudí bez straníckej príslušnosti. Údaje neukazujú, komu dali túto voliči hlas, uviedol Reuters.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#prezidentské voľby v USA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku