Bielorusko vyhlásilo dvoch britských diplomatov za nežiaduce osoby

09.11.2020 23:46
bielorusko vlajka
Demonštrant drží bieloruskú vlajku počas protivládnych protestov v Minsku. Autor:

Bielorusko vyhlásilo dvoch britských diplomatov za nežiaduce osoby, informovala v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu bieloruského ministerstva zahraničných vecí.

Konanie diplomatov podľa hovorcu Anatolija Glaza nebolo zlučiteľné s ich štatútom.

Vyhostenými diplomatmi sú zástupkyňa šéfa britskej diplomatickej misie v Bielorusku Lisa Thumwoodová a vojenský atašé Timothy Wight-Boycott. Obaja už Bielorusko opustili, uviedla AFP s odvolaním sa na bieloruskú televíznu stanicu ONT.

Diplomati podľa ONT zhromažďovali informácie o bieloruských protestoch a politickej situácii v krajine. Takisto sa podľa Bieloruska opakovane stretli so zástupcami ľudskoprávnych skupín a mimovládnych organizácii.

Británia v októbri dočasne stiahla z Bieloruska svoju veľvyslankyňu Jacqueline Perkinsovú. Británia a Kanada predtým uvalili sankcie na bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, jeho syna a ďalších vysokopostavených predstaviteľov za porušovanie ľudských práv. Sankcie voči Lukašenkovmu režimu v októbri zaviedla i Európska únia.

V Bielorusku sa po sporných prezidentských voľbách z 9. augusta začali masívne protesty proti falšovaniu výsledkov volieb. Podľa Ústrednej volebnej komisie voľby vyhral doterajší prezident Lukašenko.

Európska únia neuznáva Lukašenka za prezidenta, Rusko ho však stále podporuje.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Veľká Británia #diplomacia #bielorusko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku