Trump pripustil Bidenovo víťazstvo vo voľbách, potom svoje slová poprel

Americký prezident Donald Trump v nedeľu podľa agentúry Reuters prvýkrát verejne uznal, že demokrat Joe Biden zvíťazil v prezidentských voľbách. Následne však svoje slová o Bidenovom víťazstve poprel.

15.11.2020 15:12, aktualizované: 16:38
Donald Trump Foto: ,
Donald Trump
debata (129)

Trump najskôr zopakoval svoje skoršie nepodložené tvrdenie, že hlasovanie bolo zmanipulované. „(Biden) vyhral, pretože voľby boli zmanipulované,“ napísal Trump na twitteri.

Trump však svoje slová o Bidenovom víťazstve po niekoľkých desiatkach minút vzal späť. „(Biden) vyhral v očiach lživých médií. Nič neuznávam. Máme pred sebou dlhú cestu,“ s tým, že voľby vyhrá.

Americké médiá prisúdili Bidenovi vo voľbách z 3. novembra 306 hlasov v zbore voliteľov, zatiaľ čo úradujúci republikánsky šéf Bieleho domu Trump ich získal 232. Biden s nadchádzajúcou viceprezidentkou Kamalou Harissovou medzitým pokračuje v zostavovaní svojho nového vládneho tímu, oznamuje programové priority svojej budúcej administratívy a zahájil aj brífingy venované situácii s epidémiou koronavírusu.

Trump sa po zverejnení predbežných výsledkov krátko po uzavretí volebných miestností vyhlásil za víťaza volieb. Keď však v nasledujúcich hodinách a dňoch začal viesť Biden, prišiel Trump s tvrdením, že sa tak stalo v dôsledku volebných podvodov. Jeho tím podal rad žalôb, z ktorých niektoré už súdy zamietli a iné čakajú na prejednanie.

Trump tiež zopakoval, že na hlasovanie neboli pripustení nezávislí volební pozorovatelia a že jeden z používaných softvérov na sčítanie hlasov výsledok volieb sfalšoval. Žiadne dôkazy k tomu však nepredložil.

129 debata chyba
Viac na túto tému: #Joe Biden #Donald Trump #prezidentské voľby v USA
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy