Churchillovo zátišie s obľúbenou whisky vydražili za 4-násobok vyvolávacej ceny

Obraz zobrazujúci zátišie s fľašou obľúbenej whisky britského premiéra Winstona Churchilla, ktorý namaľoval on sám v 30. rokoch 20. storočia, sa predal v utorok na aukcii v Londýne za 983-tisíc libier (1,1 milióna eur). Vyvolávacia cena olejomaľby bola stanovená "len" na 250-tisíc libier. Informovala o tom agentúra AFP.

18.11.2020 18:26
Winston Churchill Foto:
Winston Churchill
debata (6)

Churchill toto zátišie namaľoval v rodinnom panstve Chartwelle v grófstve Kent v juhovýchodnom Anglicku. Na obraze zachytil kompozíciu pozostávajúcu z fľaše jeho obľúbenej Johnny Walker's Black label whisky, fľaše brandy, džbánu na ľadové kocky a dvoch pohárov.

Tento obraz Churchill neskôr daroval americkému podnikateľovi Williamovi Averellovi Harrimanovi, ktorý bol v 40. rokoch osobitným vyslancom amerického prezidenta Franklina Delana Roosevelta v Európe.

Harriman sa v roku 1942 ocitol na spoločných fotografiách s Churchillom a sovietskym vodcom Josifom Stalinom, ktoré vznikli počas ich rokovania v Moskve. V roku 1943 sa potom stal veľvyslancom USA v Sovietskom zväze.

Harriman mal pomer s Churchillovou nevestou Pamelou, manželkou jeho syna Randolpha. Milenci sa zosobášili v roku 1971 a po smrti Pamely Harrimanovej v roku 1997 bol obraz predaný americkým zberateľom Barbare a Irovi Lipmanovcom, dnes už tiež zosnulým.

O Churchillovi, ktorý bol nadaným maliarom, je známe, že svoje obrazy zvykol darovať „rovnako zmýšľajúcim ľuďom“, uviedol pred aukciou Simon Hucker, šéf sekcie moderného a povojnového britského umenia v aukčnej sieni Sotheby's.

Denník The Times napísal, že doteraz nie je celkom jasné, či Churchill vedel, že jeho nevesta Pamela mala počas vojny pomer s Harrimanom.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Winston Churchill #zátišie