Šéfa WHO etiópska armáda viní z lobovania v prospech povstaleckého štátu Tigray, ten to odmieta

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vo štvrtok odmietol obvinenia, ktoré voči nemu vzniesol náčelník generálneho štábu etiópskej armády, že lobuje v prospech odbojného etiópskeho štátu Tigray a pomáha mu v získavaní zbraní. Informovala o tom agentúra AFP.

19.11.2020 23:01
Etiópia Foto:
Volič hádže do urny svoj hlas počas hlasovania v regionálnych voľbách v Mekelle, hlavnom meste etiópskeho regiónu Tigray 9. septembra 2020

„Objavili sa správy, ktoré naznačujú, že v tejto situácii nadŕžam jednej strane. Nie je to pravda,“ napísal Tedros na sociálnej sieti Twitter. „Chcem povedať, že som len na jednej strane, a to na strane mieru,“ dodal generálny riaditeľ WHO, ktorý pochádza zo spomínaného etiópskeho štátu.

Etiópsky premiér Abiyi Ahmed, minuloročný laureát Nobelovej ceny za mier, obvinil Ľudový front oslobodenia Tigray (TPLF), ktorý bol pri moci počas troch rokov pred jeho nástupom do funkcie v roku 2018, zo snahy o destabilizáciu jeho vlády.

Podľa náčelníka generálneho štábu etiópskej armády Birhana Julu Gelalchu je sám Tedros, bývalý etiópsky minister zdravotníctva, členom tejto strany.

Etnikum Tigray tvorí asi päť percent etiópskeho obyvateľstva. Dlhé roky mali v etiópskej politike dominantné postavenie. Ich vplyv zoslabol, keď sa v roku 2018 dostal k moci Abiy Ahmed pochádzajúci z najväčšieho etiópskeho etnika Oromo.

Abiy po nástupe do funkcie v roku 2018 oznámil rozsiahle politické reformy. Tie mu síce priniesli Nobelovu cenu za mier, ale viedli k marginalizácii TPLF, ktorý dominoval v etiópskej vládnucej koalícii. TPLF neskôr koalíciu opustil a v septembri v štáte Tigray zorganizoval miestne voľby ako prejav vzdoru proti federálnej vláde.

Už tretí týždeň pokračuje kontroverzná vojenská operácia, ktorú premiér Abiy označil za nevyhnutný krok pre nastolenie práva a poriadku v krajine. Konflikt medzi federálnymi jednotkami a príslušníkmi TPLF si vyžiadal stovky životov na oboch stranách a na jeho následky z Etiópie utieklo 30-tisíc obyvateľov do susedného Sudánu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #WHO #Tigray #Etiópia