Novozvolený prezident USA Joe Biden sa v piatok dožíva 78 rokov

Novozvolený americký prezident Joe Biden sa v piatok dožíva 78 rokov, píše agentúra AP a pripomína, že Biden presne o dva mesiace (20. januára 2021) oficiálne nastúpi do úradu. Úrad prevezme ako najstarší prezident v dejinách USA.

20.11.2020 06:15, aktualizované: 11:40
debata (70)

Ronald Reagan v roku 1989 svoje pôsobenie v Bielom dome ukončil vo veku 77 rokov a 349 dní, pripomína AP. Reagan bol prezidentom od roku 1981, keď do úradu nastúpil ako 69 ročný.

Biden sa narodil 20. novembra 1942 v meste Scranton v americkom štáte Pensylvánia v rodine predajcu automobilov ako najstarší zo štyroch súrodencov.

V roku 1972 uspel po prvýkrát vo voľbách do Senátu Spojených štátov amerických v štáte Delaware, kam sa jeho rodina presťahovala, keď mal 10 rokov. Stal sa tak šiestym najmladším americkým senátorom v histórii. V Senáte následne strávil nepretržite 36 rokov, až do januára 2009, kedy na funkciu ako novozvolený viceprezident USA počas pôsobenia Baracka Obamu v rokoch 2009 až 2017 rezignoval.

Bidenova žena Neilia a dcéra Naomi zomreli pri dopravnej nehode v roku 1972 a jeho dvaja synovia Beau a Hunter utrpeli zranenia. V júli 1977 sa oženil po druhýkrát s učiteľkou Jill Tracy Jacobsovou, s ktorou má dcéru Ashley.

Joe Biden 25. apríla 2019 oficiálne oznámil, že sa bude uchádzať o kandidatúru v nadchádzajúcich prezidentských voľbách a 18. augusta 2020 bol oficiálne nominovaný ako prezidentský kandidát za Demokratickú stranu.

V prezidentských voľbách 3. novembra porazil svojho republikánskeho protikandidáta Donalda Trumpa, ktorý je od neho mladší o necelé štyri roky. Agentúra AP pripomína, že vek oboch kandidátov sa spomínal i počas volebnej kampane. Trump viackrát upozornil na Bidenove chyby, označil ho za „psychicky zničeného“ a „neschopného“ viesť krajinu.

Zbor voliteľov, ktorý formálne zvolí Joea Bidena za prezidenta, sa zíde 14. decembra.

Prepočítanie hlasov v štáte Georgia potvrdilo víťazstvo Bidena

Ručné prepočítanie všetkých hlasov odovzdaných počas prezidentských volieb USA v štáte Georgia potvrdilo víťazstvo novozvoleného prezidenta Joea Bidena v tomto štáte. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na tamojšieho štátneho tajomníka Brada Raffenspergera, ktorý v štáte dohliada na priebeh volieb.

„Audit potvrdil, že v pôvodnom sčítaní volebných lístkov strojmi bol víťaz volieb vyhlásený správne,“ píše sa na webstránke štátneho tajomníka.

Georgia oznámila ručné prepočítanie volebných lístkov minulý týždeň. Biden tam po zrátaní 99 percent hlasov viedol nad úradujúcim šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom o približne 14 000 hlasov. Podľa najnovšieho prepočtu tam Biden vyhral o 12 284 hlasov, približuje spravodajská stanica CNN.

Očakáva sa, že Raffensperger oficiálne potvrdí víťazstvo Bidena v Georgii v piatok, informuje agentúra Reuters. Po potvrdení výsledkov však Trump môže požiadať o ďalšie prepočítanie, ktoré vykoná stroj, keďže rozdiel bol menší ako 0,5 percenta, pripomína Reuters.

V štáte Georgia na juhu USA, ktorý väčšinou hlasuje za republikánskych kandidátov na prezidenta, sa víťazom za Demokratickú stranu naposledy stal Bill Clinton v roku 1992.

70 debata chyba
Viac na túto tému: #Joe Biden #Donald Trump #prezidentské voľby USA
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy