V Bielorusku v nedeľu zadržali vyše 370 ľudí, polícia opäť použila silu

Počas nedeľných protestov bolo v Bielorusku zadržaných najmenej 374 ľudí, vyplýva z bilancie zverejnenej v noci na pondelok bieloruskou ľudskoprávnou organizáciou Viasna. K hromadnému zatýkaniu došlo napriek pokusu organizátorov "decentralizovať" protestnú akciu - vyzvali demonštrantov, aby sa zhromažďovali na rôznych miestach v rámci svojej štvrte a tam si zorganizovali protestný míting. Nedeľná akcia mala názov Pochod proti fašistom.

22.11.2020 19:30 , aktualizované: 23.11.2020 11:35
Bielorusko protesty Lukašenko Foto: ,
Policajti zadržali demonštrantku počas opozičného zhromaždenia proti výsledkom augustových prezidentských volieb a režimu Alexandra Lukašenka v Minsku v nedeľu 22. novembra 2020.
debata (35)

Ako poznamenal spravodajský portál TUT.by, zadržaných bolo síce výrazne menej ľudí ako počas niekoľkých predchádzajúcich nedieľ, ale polícia proti účastníkom opäť použila silu: lekársku pomoc podľa vyjadrení dobrovoľníkov potrebovalo najmenej 13 ľudí a mnohých zo zadržaných museli z policajných staníc previezť na ošetrenie do nemocníc.

Použitie tzv. špeciálnych prostriedkov voči davu potvrdilo v nedeľu aj bieloruské ministerstvo vnútra. Spresnilo, že bližšie nešpecifikované prostriedky boli použité „výhradne voči osobám narušujúcim verejný poriadok“.

Portál TUT.by však uviedol, že medzi zadržanými boli opäť aj náhodní okoloidúci, nie priami účastníci pochodov a zhromaždení.

Polícia opäť zadržala aj novinárov – TUT.by informoval, že ide o najmenej 12 novinárov. Podľa TUT.by bola v nedeľu do Minska stiahnutá aj vojenská technika a ulice vedúce na veľké námestia boli prehradené zátarasami.

Podobne ako v uplynulé víkendy aj tentoraz občianske protesty v Minsku sprevádzalo odpojenie mobilného internetu a zatvorenie niektorých staníc metra.

Masové protesty proti sfalšovaniu výsledkov prezidentských volieb z 9. augusta, v ktorých bol za víťaza vyhlásený Alexandr Lukašenko, a proti policajnej brutalite pokračujú už viac ako sto dní. Európska únia a viaceré ďalšie štáty deklarovali, že neuznávajú Lukašenka ako legitímneho prezidenta.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #protest #bielorusko #demonštrácia #minsk