Iračan dostal za pokusy vykoľajiť vlaky v Nemecku od rakúskeho súdu doživotie

03.12.2020 23:07

Iračana, ktorý sa v roku 2018 štyri razy pokúsil vykoľajiť vlaky v Nemecku, krajinský súd vo Viedni vo štvrtok večer odsúdil na doživotný trest väzenia.

Osem členov poroty sa podľa agentúry APA takmer jednomyseľne zhodlo, že 44-ročný muž konal v mene teroristickej organizácie Islamský štát (IS) a predseda poroty Wolfgang Etl mu preto vymeral najvyšší možný trest. Bol uznaný za vinného z viacnásobného pokusu o vraždu, závažného poškodenia majetku a členstva v teroristickej organizácii. Jeho 33-ročná manželka, ktorá čelila obvineniam zo spolupáchateľstva pri príprave trestných činov, bola, oslobodená. Verdikty viedenského súdu nie sú právoplatné.

Muž podľa obžaloby vycestoval v roku 2018 tri razy do mesta Allersberg pri Norimbergu, kde sa pomocou reťazí, kovových súčiastok, drevených klinov a oceľového lana pokúsil vykoľajiť rýchlovlaky ICE premávajúce na trase Norimberg-Mníchov.

Jeden z vlakov so 160 pasažiermi narazil v rýchlosti 204 kilometrov za hodinu do oceľového lana napnutého cez koľajnice, okrem menších škôd na súprave sa však nič vážnejšie nestalo a nikto neutrpel zranenia. V decembri 2018 chcel vykoľajiť idúci vlak prímestskej železnice v Berlíne, ale ani tento pokus mu nevyšiel.

Polícia Iračana, ktorý má od roku 2013 v Rakúsku štatút utečenca, zadržala po tom, čo pred svojím posledným pokusom vykoľajiť prímestský vlak v decembri 2018 v Berlíne zabudol originál výhražného listu v priestoroch kopírovacej služby vo Viedni.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rakúsko #Nemecko #islamistickí extrémisti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku