Lukašenko navrhol odovzdať časť právomocí ľudovému zhromaždeniu

08.12.2020 21:49
Virus Outbreak Belarus
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko na návšteve pacientov s Covidom-19 v jednej z bieloruských nemocníc. 8. decembra 2020. Autor: ,

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko navrhol, že odovzdá časť svojich prezidentských právomocí Celobieloruskému ľudovému zhromaždeniu, čo je inštitúcia zahŕňajúca zástupcov vlády a rôznych sektorov ekonomiky a spoločnosti krajiny. Informovala o tom v utorok agentúra Belta.

Lukašenko nedávno inicioval zmenu ústavy, na základe ktorej chce delegovať časť svojich prezidentských právomocí na nižšie vládne úrovne.

„Ak prezidentovi časť právomocí vezmeme, musíme ich niekomu dať. Tieto právomoci sa nehodia ani vláde, ani parlamentu. Komu ich teda dať? Musíme hľadať taký orgán. Máme však Celobieloruské ľudové zhromaždenie. Časť právomocí teda budeme musieť odovzdať,“ uviedol Lukašenko.

Povedal tiež, že delegáti tohto zhromaždenia budú svoju funkciu zastávať ako službu verejnosti a budú sa im zodpovedať predsedovia parlamentných komôr, ministri a gubernátori. Podľa bieloruského lídra tento systém nenahradí existujúci volený zákonodarný orgán a neduplikuje ho.

Lukašenko predtým navrhol, aby sa Celobieloruské ľudové zhromaždenie stalo ústavným orgánom, ktorého členovia by boli volení na päťročné funkčné obdobie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#bielorusko #Alexandr Lukašenko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku