Z ruského lietadla "súdneho dňa" ukradli zariadenie za tisíce dolárov

10.12.2020 07:47

Kremeľ vyjadril v stredu znepokojenie nad krádežou citlivého zariadenia z lietadla určeného na ochranu najvyšších ruských štátnych činiteľov pred účinkami atómového výbuchu. Informovala o tom agentúra AFP.

Ministerstvo vnútra uviedlo, že polícia v meste Taganrog ležiacom na pobreží Azovského mora pri hraniciach s Ukrajinou dostala varovanie, podľa ktorého z lietadla Iľjušin Il-80 nachádzajúcom sa na tamojšom letisku bolo odcudzené zariadenie v hodnote 1 milión rubľov (13 600 dolárov, 11 214 eur).

Dmitrij Peskov, hovorca prezidenta Vladimira Putina, označil tento incident za „núdzovú situáciu“ a prisľúbil prijatie opatrení, ktoré majú v budúcnosti niečomu podobnému zabrániť. Rezort vnútra nespresnil, čo bolo odcudzené, uviedol však, že na miesto boli vyslaní vyšetrovatelia.

Ruský televízny kanál REN-TV začiatkom tohto týždňa informoval, z lietadla Il-80, na ktorom v Taganrogu prebiehajú údržbárske práce, zmizlo nešpecifikované rádiové zariadenie. Páchateľom sa podarilo otvoriť poklop do nákladného priestoru lietadla. Vo vnútri lietadla vyšetrovatelia podľa REN-TV našli topánky a odtlačky prstov.

V Taganrogu vzdialenom viac ako 1100 kilometrov južne od Moskvy sídli štátna spoločnosť Beriev Aircraft Company. Spoločnosť Beriev minulý týždeň nahlásila túto krádež polícii, uviedol REN-TV.

Podľa REN-TV v súvislosti s týmto incidentom polícia vypočula 12 ľudí. Za krádežou zariadenia môžu byť podľa tohto média úradníci, ktorí majú prístup na letisko.

Iľjušin Il-80 alebo tzv. lietadlo „súdneho dňa“ je jedným zo štyroch utajovaných lietadiel tohto typu, z ktorého by bolo možné zabezpečovať velenie vojskám aj v podmienkach nukleárnej vojny a v prípade jadrového výbuchu evakuovať prezidenta a ďalších najvyšších predstaviteľov krajiny.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku