K poprave obesením došlo v sobotu ráno, len niekoľko dní po tom, ako trest smrti pre novinára potvrdil iránsky Najvyšší súd.
Novinár Rúholláh Zam (42), predstaviteľ iránskej exilovej opozície, žil pod prísnou ochranou vo Francúzsku. Vlani v októbri iránske revolučné gardy oznámili, že ho vlákali naspäť do vlasti a zatkli.
Iránsky súd ho v júni 2020 usvedčil z trestných činov súvisiacich so špionážou a snahou o zvrhnutie vlády. Podľa Teheránu bol Zam riadený francúzskymi tajnými službami.
Rúholláh Zam počas protestov spred troch rokov vytvoril komunikačný kanál na sieti Telegram a webový portál, ktoré demonštrujúci spolu používali na organizovanie zhromaždení a šírenie kompromitujúcich informácií o predstaviteľoch iránskeho islamského režimu.
Protesty z konca roku 2017, ktorých prvotným spúšťačom boli rastúce ceny potravín, získali postupne politický rozmer a stali sa najväčšími v Iráne od povolebných nepokojov v roku 2009. Podobné masové protestné hnutie zasiahlo Irán aj vlani v novembri.
EÚ odsúdila popravu
Európska únia v sobotu rozhodne odsúdila vykonanie trestu smrti nad iránskym novinárom Rúholláhom Zamom. Vo svojom vyhlásení EÚ znovu pripomenula „svoj neodvolateľný nesúhlas“ s trestom smrti „bez ohľadu na okolnosti“.
EÚ považuje tiež za „nevyhnutné, aby iránske orgány rešpektovali práva obvinených“ a prestali v televízii vysielať ich „priznania“, píše sa vo vyhlásení hovorcu šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella.
EÚ vo svojom vyhlásení uviedla, že trest smrti je „krutým a nehumánnym trestom“, ktorý nikoho neodradí od zločinu.
„Európska únia vyzýva Irán, aby sa zdržal akýchkoľvek budúcich popráv a pokračoval v dôslednej politike smerujúcej k zrušeniu trestu smrti,“ uvádza sa vo vyhlásení Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (EEAS).