Desať štátov USA žaluje Google za porušenie protimonopolnej legislatívy

Desať štátov USA podalo v stredu žalobu voči spoločnosti Google, ktorú obviňujú s nezákonnej spolupráce s Facebookom, porušujúcej protimonopolnú legislatívu, informovali agentúry AP a Reuters.

17.12.2020 11:13
debata (1)

Žalobu podali na federálnom súde v štáte Texas. Holdingovú spoločnosť Alphabeth, pod ktorú patrí Google, podľa Reuters žiadajú odškodnenie v súvislosti so spôsobenými škodami.

„Tento internetový gigant využíval svoju moc na manipuláciu trhu, ničenie konkurencie a škodil vám, spotrebiteľom,“ uviedol texaský generálny prokurátor Ken Paxton vo videu zverejnenom na Twitteri.

Spoločnosť Google Paxtonove tvrdenia označila za „bezcenné“ a uviedla, že cena reklám v on-line prostredí za posledných desať rokov klesla.

„Toto sú charakteristické znaky odvetvia s vysokou mierou konkurencie,“ uviedla spoločnosť Google vo vyhlásení a dodala, že sa voči Paxtonovým nepodloženým tvrdeniam bude brániť na súde.

Americké ministerstvo spravodlivosti a 11 federálnych štátov podalo protimonopolnú žalobu na Google aj v októbri tohto roka. Koncern obviňujú z toho, že zneužíva svoje monopolné postavenie na trhu, aby potlačil konkurenciu.

Americké ministerstvo spravodlivosti a Federálna obchodná komisia (FTC) v roku 2019 spustili protimonopolné vyšetrovanie štyroch veľkých technologických koncernov Amazon, Apple, Facebook a Google.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Google #USA