Putin považuje hromadné očkovanie za jeden z mála spôsobov ako prekonať pandémiu Covidu

Rusko pandémii koronavírusu SARS-CoV-2 čelilo dobre, možno dokonca lepšie než ostatné krajiny, povedal vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin počas výročnej tlačovej konferencie. Informovala o tom agentúra TASS.

17.12.2020 20:41
Vladimir Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin
debata (189)

„Vzhľadom na veľké množstvo problémov, ktorým čelíme, môžeme so sebavedomím povedať, že sme im čelili dobre a v niektorých oblastiach dokonca lepšie než ďalšie krajiny sveta, ktoré môžu byť právom hrdé na svoju hospodársku stabilitu a vývoj svojich sociálnych a zdravotných služieb,“ povedal.

Ruské zdravotníctvo bolo podľa prezidenta Putina v boji proti koronavírusu účinnejšie než zdravotníctva v iných krajinách a Rusku sa podarilo získať čas vďaka rýchlej reakcii na začiatku pandémie.

Putin sa dá zaočkovať

Pandémia spôsobila, že Rusko sa znova zjednotilo s cieľom ukázať, že dokáže jednotne čeliť akejkoľvek hrozbe. „Jedným z mála spôsobov, ako prekonať všetky problémy v spojitosti s pandémiou, je hromadné očkovanie,“ povedal a dodal, že týmto spôsobom sa vytvára kolektívna imunita voči vírusu.

Zdôraznil, že ruská vakcína je účinná a bezpečná a podľa svojich slov nevidí dôvod, prečo sa nedať zaočkovať. Prezident sa podľa svojich slov dá zaočkovať pri prvej príležitosti. Putin je podľa svojich slov presvedčený, že plánovaná spolupráca Ruska na vývoji vakcíny proti koronavírusu so spoločnosťou AstraZeneca prinesie dobré výsledky. „Som si istý, že z toho bude veľmi dobrý výsledok pre našich občanov a zvyšok sveta,“ povedal.

Vplyv pandémie na hospodársku situáciu

Prezident počas tlačovej konferencie hovoril aj o hospodárskej situácii krajiny. Pokles hrubého domáceho produktu Ruska bol na úrovni 3,6 percenta, čo je menej než v popredných európskych krajinách a Spojených štátoch, povedal podľa TASS-u Putin. Takisto oznámil, že nezamestnanosť v Rusku dosiahla úroveň 6,3 percenta. Na začiatku roka bola na úrovni 4,7 percenta.

Výročná tlačová konferencia sa tento rok v dôsledku komplikovanej epidemiologickej situácie koná formou videokonferencie, oznámil v novembri Kremeľ. Táto konferencia sa koná každoročne od roku 2001, s prestávkou v rokoch 2008–12, keď bol Putin ruským premiérom, pripomína TASS.

189 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #pandémia koronavírusu