Cyklón Yasa si na Fidži vyžiadal dve obete

Silný cyklón Yasa, ktorý sa v piatok prehnal súostrovím Fidži, si vyžiadal najmenej dva životy, zničil mnohé domy a museli preň evakuovať viac ako 23 000 obyvateľov, informovala agentúra DPA.

18.12.2020 08:51
fidži cyklón hurikán Suva Foto: ,
Cyklón Yasa bol jedným z najsilnejších cyklónov, aké kedy Fidži zažilo. Na snímke zabezpečený dom v hlavnom meste Suva.
1

Šéfka národného úradu civilnej ochrany Vasiti Sokoová uviedla, že v súvislosti s cyklónom 5. kategórie boli hlásené dve obete.

Cyklón Yasa bol jedným z najsilnejších cyklónov, aké kedy Fidži zažilo. Nárazy vetra dosahovali rýchlosť 345 kilometrov za hodinu a na mnohých ostrovoch došlo k záplavám.

Po tom, čo sa cyklón v piatok popoludní miestneho času prehnal hlavnými ostrovmi tohto súostrovia, zoslabol na útvar 3. kategórie, pričom vietor dosahoval v nárazoch rýchlosť 220 kilometrov za hodinu.

Zanechal za sebou spúšť v podobe zničených domov a úrody. Premiér Frank Bainimarama uviedol, že cyklón svedčí o „klimatickej núdzi“. „V tento istý deň v roku 2012 zasiahol Fidži cyklón Evan,“ pripomenul. „Odvtedy sa súostrovím prehnalo viac ako 12 cyklónov, z toho dva z nich (Winston a Yasa) súperia o to, ktorý z nich bude najsilnejším cyklónom našej hemisféry v dejinách,“ vyhlásil premiér vo štvrtok na sociálnej sieti Twitter.

Súostrovie Fidži sa nachádza v južnej časti Tichého oceánu, približne 2900 kilometrov od východného pobrežia Austrálie. Väčšina tamojších 900.000 obyvateľov žije na dvoch hlavných ostrovoch súostrovia – Viti Levu a Vanua Levu.

V roku 2016 zasiahol Fidži cyklón Winston, ktorý tam pripravil o život 44 ľudí.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #Fidži #cyklón