Hlavných obžalovaných za smrť 39 Vietnamcov v Británii uznali za vinných

21.12.2020 16:17

Dvoch hlavných obžalovaných z pašovania a zabitia 39 vietnamských migrantov, ktorých našli vlani pri Londýne mŕtvych v zadnej časti chladiarenského nákladného auta, v pondelok na súde v britskej metropole uznali za vinných. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a Reuters.

Na záver desaťtýždňového súdneho procesu uznali sudcovia za vinných zo zabitia 39 mužov, žien a detí z Vietnamu britsko-rumunského občana Gheorgheho Nicaa (43) a Eamonna Harrisona (24) zo Severného Írska. Tresty pre dvojicu mužov podľa očakávania vyhlásia začiatkom januára.

Smrť migrantov šokovala Britániu aj Vietnam a ešte viac zdôraznila problém celosvetového ilegálneho obchodovania s ľuďmi, ktorí sa z chudobných krajín Ázie, Afriky a Blízkeho východu vydávajú na nebezpečnú cestu na Západ za lepším životom.

Harrison, 24-ročný vodič nákladných vozidiel zo Severného Írska, bol uznaný za vinného zo zabitia v 39 bodoch a z plánovania pomoci pri protizákonnej migrácii v jednom bode.

Nica (43), žijúci v grófstve Essex na juhovýchode Anglicka, bol uznaný za vinného z tých istých trestných činov. Dve ďalšie osoby už priznali vinu z podielu na smrti týchto migrantov.

Väčšina z ľudí, ktorí zomreli, boli vo veku 15 až 44 rokov a pochádzali z provincií Nghe An a Ha Tinh v severnej a strednej časti Vietnamu. Tamojší obyvatelia majú zlé vyhliadky nájsť si prácu, dochádza tam k ekologickým katastrofám a migráciu podporuje tiež sľubovanie dobrého zárobku v zahraničí.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Veľká Británia #migranti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku