0

Trump omilostil žoldnierov z Blackwater, pobúril tým Iračanov

autor: 23.12.2020 22:22

Milosť pre bývalých zamestnancov bezpečnostnej agentúry Blackwater, ktorí pri streľbe v Bagdade v roku 2007 zabili 14 civilistov, vyvolala v Iraku pobúrenie.

Milosť bývalým zamestnancom bezpečnostnej agentúry udelil americký prezident Donald Trump. Iracké ministerstvo zahraničia vyzvalo Spojené štáty, aby rozhodnutie prehodnotili. Milosť kritizuje aj Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva (OHCHR). Informuje o tom v stredu agentúra AFP.

„Už dávno som stratil všetku nádej,“ uviedol dôstojník irackej polície Fáris Sádí, ktorý streľbu v centre Bagdadu pred 13 rokmi vyšetroval. Podľa člena vládnej komisie pre ľudské práva Alího Bajátího milosť pripomína, že vojaci a ozbrojenci v službách západných vlád porušovali v Iraku medzinárodné právo. „(Spojené štáty) svojim vojakom poskytujú imunitu a súčasne tvrdia, že chránia ľudské práva,“ uviedol pre agentúru AFP.

Podobne zareagovala bývalá spolužiačka jedného zo zabitých, študenta medicína Ahmada. „Uráža nás to, ale (milosť) nie je prekvapením,“ uviedla. Kritické ohlasy agentúra AFP zaznamenala aj u ďalších obyvateľov irackého hlavného mesta.

Podľa OHCHR môže milosť viesť k pocitu beztrestnosti v prípadoch porušenia ľudských práv a „povzbudiť ďalšie osoby na spáchanie takých činov v budúcnosti“. Úrad OSN vyzval Spojené štáty, „aby obnovili potieranie beztrestnosti v prípadoch významného porušovania ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva“.

Štyria bývalí členovia agentúry Blackwater boli súdení za streľbu v Bagdade v Spojených štátoch. V roku 2014 súd vymeral jednému z mužov doživotie a ostatným trom tresty 30 rokov odňatia slobody. Trojici mužov potom súd v roku 2019 skrátil trest o polovicu. Nicholas Slatten si odpykával doživotný trest, jeho kolegovia Paul Slough, Evan Liberty a Dustin Heard potom tresty od 12 do 15 rokov. Vďaka milosti budú zrejme prepustení.

Pred súdom bývalí členovia ochranky uviedli, že diplomatický konvoj, ktorý chránili, čelil útoku a oni strieľali v sebaobrane. Iračania uvádzali, že strážcovia začali náhodne strieľať na okoloidúcich potom, keď v blízkosti konvoja dopadla mínometná strela.

Po incidente iracké úrady odobrali agentúre Blackwater, ktorá sa starala o ochranu amerických diplomatov v Bagdade, licenciu. Agentúra sa v nasledujúcich rokoch spojila s ďalšími spoločnosťami a zmenila meno. V Iraku stále pôsobí pod novým názvom Olive Group.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #Irak #Blackwater #USA