Regióny hlavne na severe a západe Etiópie sú už týždne zmietané etnickým násilím. V snahe upokojiť situáciu vláda v piatok oznámila, že sa 5. júna budúceho roku uskutočnia parlamentné voľby, tento rok niekoľkokrát odložené kvôli pandémii Covidu-19.
Ozbrojenci v stredu útočili na spiacich dedinčanov na severozápade Etiópie v štáte Benišangul-Gumuz, zapaľovali ich domy a vraždili ich s použitím strelných zbraní a nožov. Podľa organizácie Amnesty International boli cieľom útoku zrejme príslušníci etnickej menšiny v regióne. Útočníkov potom zabili bezpečnostné zložky, informoval s odvolaním sa na miestne médiá server BBC.
Útok sa odohral deň po tom, čo oblasť navštívil etiópsky premiér Abiy Ahmed. Vláda tohto štyridsaťštyri-ročného politika, ktorý patrí k väčšinovému etniku Oromov a ktorý sa úradu ujal v roku 2018, vedie od začiatku novembra ozbrojený konflikt s povstalcami v severoetiópskom štáte Tigray. Oromovia tvoria asi tretinu etiópskej populácie.
Zrušené parlamentné voľby v Etiópii boli podľa AFP faktorom, ktorý vyvolal napätie medzi premiérom Abiyom Ahmedom a regiónom Tigray na severe krajiny. Abiy nakoniec v novembri spustil vojenskú operáciu zameranú na miestnu vládnucu stranu – Tigrajský ľudový oslobodenecký front (Tigray People's Liberation Front – TPLF).
Abiy, vlaňajší laureát Nobelovej ceny mieru, prisľúbil slobodné, spravodlivé a demokratické voľby v roku 2020. Voľby boli pôvodne naplánované na 29. augusta, volebná komisia ich však pre pandémiu odložila na neurčito. Parlamentu i premiérovi sa tým predĺžilo funkčné obdobie, ktoré malo vypršať v októbri.
Dlhodobé napätie medzi Addis Abebou a TPLF, ktorý bol v Etiópii dominantnou politickou silou takmer tri desaťročia pred tým, ako sa v roku 2018 dostal k moci premiér Abiy, vyvrcholilo v septembri tohto roku. Vtedy sa v štáte Tigraj napriek nesúhlasu federálnej vlády konali regionálne voľby.
Armáda preto 4. novembra spustila operáciu proti jednotkám TPLF, pri ktorej prišli už o život stovky ľudí a vyše 50-tisíc ich ušlo zo svojich domovov do susedného Sudánu. Premiér Abiy síce 28. novembra oznámil víťazstvo vládnych jednotiek nad protivládnymi vzbúrencami, OSN a ďalšie humanitárne agentúry však tvrdia, že boje v oblasti stále pokračujú.