Prvý na svete. Netanjahu chce do mesiaca zbaviť Izrael covidu: vďaka lockdownu i masovému očkovaniu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu večer vo videoposolstve prisľúbil, že Izrael bude prvou krajinou na svete, ktorá sa zbaví hrozby koronavírusu. Podľa neho sa tak stane vďaka novému lockdownu aj rýchlosti očkovania, aká nemá obdobu nikde na svete.

27.12.2020 19:06
debata (19)

Izrael už minulý týždeň začal s masovým očkovaním proti koronavírusu. Netanjahu sa minulý týždeň nechal v priamom televíznom prenose sám zaočkovať proti koronavírusu, aby tak podporil vakcinačné úsilie v krajine. Doposiaľ bolo v Izraeli zaočkovaných už viac ako 280-tisíc ľudí. Očkovanie postupuje bezprecedentne rýchlo a má byť vôbec najväčšou vakcinačnou kampaňou v dejinách tejto krajiny.

Netanjahu uviedol, že už začiatkom budúceho týždňa by sa mal denný počet zaočkovaných zvýšiť na 150-tisíc. Takáto rýchlosť by mala umožniť, aby v priebehu 30 dní dostalo vakcínu 2 250 000 Izra­elčanov.

Ide o prvú fázu kampane, v rámci ktorej očkujú najviac ohrozené skupiny obyvateľstva, zdravotníkov a ľudí vo veku nad 60 rokov. Ak táto fáza prebehne úspešne a podľa plánu, Izrael by sa podľa premiéra mohol zbaviť koronavírusu v priebehu 30 dní.

V záujme dosiahnutia tohto cieľa vyzval všetkých spoluobčanov, aby tiež dodržiavali opatrenia nového striktného lockdownu.

V Izraeli sa v nedeľu popoludní začal v poradí už tretí lockdown, ktorý má spomaliť opätovné šírenie koronavírusu. Na dodržiavanie obmedzení pohybu obyvateľstva bude v celej krajine dohliadať zhruba 6-tisíc policajtov.

Celoštátna karanténa sa začala o 17.00 h miestneho času (16.00 h SEČ). Policajti na pouličných kontrolných stanovištiach monitorujú dodržiavanie opatrení, v súlade s ktorými sa občania môžu od svojich domovov vzdialiť maximálne na jeden kilometer. Výnimku tvoria len nevyhnutné prípady vrátane nákupu potravín a lekárskej starostlivosti.

Súčasťou lockdownu je aj zákaz navštevovať ľudí, ktorí nepatria do okruhu blízkej rodiny. Nákupné centrá sú zatvorené a reštaurácie môžu ponúkať jedlá len prostredníctvom donáškových služieb. Školy zostávajú otvorené, fungujú však len v obmedzenom režime.

Lockdown má predbežne trvať dva týždne. Je však možné, že dôjde k jeho predĺženiu, čo podľa DPA očakávajú mnohí Izraelčania.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #očkovanie #Benjamin Netanjahu #koronavírus #Covid-19