Obyvatelia tichomorských ostrovných štátov Samoa a Kiribati tradične ako prví na svete privítali príchod nového roka. Tamojšia polnoc pripadá na 11.00 h SEČ, pričom ide o územia ležiace najbližšie k medzinárodnej dátumovej hranici z jej západnej strany.
V oboch krajinách sú novoročné nálady a oslavy vstupu do roka 2021 stlmené v dôsledku koronavírusovej epidémie. Hoci na Kiribati dosiaľ nepotvrdili žiadne prípady nákazy a Samoa hlásila prvého infikovaného len v polovici novembra, verejné ohňostroje tam zrušili. Zahraniční turisti ostrovy v južnom Pacifiku nemôžu v súčasnosti navštíviť, uviedla vo štvrtok agentúra DPA.
Oslavy na Novom Zélande bez obmedzení
O 11:15 SEČ odbila polnoc na Chathamových ostrovoch, ktoré patria Novému Zélandu. Zvyšok Novozélanďanov sa k oslavám pridalo o 12:00 SEČ, spolu s obyvateľmi Fidži a ostrovného kráľovstva Tonga. Celkom vo svete potrvá prechod do nového roka 26 hodín. Nový Zéland je jedna z mála krajín, kde môžu silvestrovské oslavy prebehnúť bez obmedzenia, nie sú tu žiadne lokálne aktívne prípady koronavírusu.
Skrátený ohňostroj v Sydney
O 14:00 SEČ sa k oslavám pripojilo austrálske veľkomesto Sydney a Melbourne a metropola Canberra. Každoročne tvorí novoročné kulisu v Sydney ohňostroj nad budovou opery na brehu oceánu, tento rok bol však skrátený na sedem minút a ľudia ho nesmeli sledovať priamo z prístavu. V Austrálii sa novoročné ohňostroje rušili aj v minulosti, najmä kvôli požiarom a veľkému suchu.
Moskva predbehne v príchode nového roka strednú Európu o dve hodiny. Medzi poslednými bude Americká Samoa, ležiaca iba 220 kilometrov východne od Samoy na opačnej strane dátumovej hranice.
V Číne pred oslavou civilného kalendára dávajú prednosť oslavám príchodu lunárneho nového roka. Oslava roku byvola začne 12. februára 2021.
Správu budeme aktualizovať.