Za násilie v Kongrese obžalovali 15 ľudí

Americké ministerstvo spravodlivosti v piatok oznámilo, že obžalovalo 15 ľudí podieľajúcich sa na útoku na Kongres - vrátane muža, ktorý mal so sebou bomby fungujúce podobne ako napalm. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

08.01.2021 03:00, aktualizované: 22:50
kapitol kongres USA washington vzbura protest... Foto: ,
Rozhnevaní stúpenci prezidenta Donalda Trumpa prenikli do budovy Kongresu, kde prebiehala debata o potvrdení výsledkov prezidentských volieb. 6. januára 2021.
debata (45)

Ministerstvo uviedlo, že zatklo niekoľko podozrivých vrátane muža s 11 Molotovovými koktailmi, ktoré mal vo svojom nákladnom vozidle, vylepšenom polystyrénovou penovou izoláciou proti ohňu. Zatkli aj ďalšieho muža, ktorý vtrhol do kancelárie predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej.

Počas stredajšieho útoku na Kongres obleteli sociálne siete fotografie muža, ako uvoľnene sedí s nohami na písacom stole v kancelárii Pelosiovej. Trumpovi podporovatelia zatiaľ vyčíňali v sálach Kongresu. Podľa americkej televízie NBC News tohto muža v piatok zatkli a odviedli do väzby.

Ide o 60-ročného Richarda Barnetta z mesta Gravette v štáte Arkansas. Obvinený je zo vstupu a zotrvania na zakázanom pozemku, ako aj z násilného vniknutia a krádeže verejného majetku. On sám tvrdí, že slušne zaklopal na dvere kancelárie, ale potom ho dnu sotili iní buriči vyčíňajúci v budove Kapitolu, sídle Kongresu. Muž dodal, že nechal šéfke dolnej komory Kongresu Pelosiovej na stole „škaredý odkaz“.

Asistenti Pelosiovej uviedli, že jej kancelária bola v stredu spustošená, a potvrdili, že zo zasadacej miestnosti ukradli laptop. Využíval sa však len na prezentácie, dodal asistent.

Na inaugurácii Bidena sa Trump nezúčastní

Dosluhujúci americký prezident Donald Trump v piatok oznámil, že sa 20. januára nezúčastní na inaugurácii novozvoleného prezidenta Joea Bidena, informovala v agentúra AP.

„Pre všetkých, ktorí sa na to pýtajú; nechystám sa ísť na inauguráciu 20. januára,“ napísal Trump v piatok na Twitteri.

Demokrat Biden porazil republikánskeho kandidáta Trumpa v prezidentských voľbách, ktoré sa konali 3. novembra 2020. Americký Kongres Bidenovo víťazstvo definitívne potvrdil v stredu. Trump dlhodobo odmietal prijať porážku a snažil sa podnikať kroky s cieľom zmeniť výsledky volieb.

Aj Trumpa nahnevalo nedodržiavanie zákona a chaos

Americký prezident v piatok na sociálnej sieti Twitter zverejnil aj nové dvojminútové video a odsúdil v ňom násilnosti, ku ktorým došlo v stredu v komplexe Kapitolu vo Washingtone. Ide o prvý tvít, ktorý Trump zverejnil po tom, ako ho mal niekoľko hodín zablokovaný pre porušovanie pravidiel komunity.

Trump vo svojom videopríspevku ubezpečil, že „rovnako ako všetkých Američanov“ aj jeho nahnevalo násilie, nedodržiavanie zákona a chaos, ktorý vyvolal vpád jeho priaznivcov do komplexu Kapitolu.

Uviedol, že po vyostrení situácie „okamžite nariadil zapojenie Národnej gardy a federálnych orgánov činných v trestnom konaní, aby zabezpečili budovu a vyhnali votrelcov“.

Ako informovala agentúra AP, predtým sa v médiách uvádzalo, že Národná garda bola povolaná na rozkaz viceprezidenta Mikea Pencea. „Amerika je a vždy musí byť krajinou práva a poriadku,“ vyhlásil Trump a obvinil výtržníkov, že „nereprezentujú našu krajinu“. Vyhlásil, že tí, ktorí porušili zákon, za to „zaplatia“.

V príhovore tiež zopakoval, že chce, aby odovzdanie moci administratíve Joea Bidena malo hladký priebeh.

Panika v Kongrese, Trumpovi stúpenci vtrhli dnu

Evakuácia kongresmanov po tom, ako Trumpovi priaznivci vnikli do budovy, 6. 1. 2021.

Fotogaléria
Trumpovi stúpenci vtrhli do budovy Kongresu,...
Trumpovi stúpenci vtrhli do budovy Kongresu,...
+6Trumpovi stúpenci vtrhli do budovy Kongresu,...

Dodal, že jeho štáb aktívne využíval všetky zákonné nástroje na spochybnenie výsledkov prezidentských volieb, pričom zdôraznil, že tak bojoval za ochranu americkej demokracie. V súvislosti s tým vyjadril presvedčenie, že „musíme reformovať naše volebné zákony“.

Konštatoval, že „Kongres certifikoval výsledky“ volieb a nová administratíva sa ujme moci 20. januára. Avizoval, že teraz sa zameria „na plynulé a bezchybné odovzdanie moci“.

V čase, keď sa Kongres pripravoval na...
V čase, keď sa Kongres pripravoval na...
+7V čase, keď sa Kongres pripravoval na...

Vyhlásil, že súčasná doba si vyžaduje „uzdravenie a zmierenie“. Poukázal na to, že rok 2020 bol pre americký národ veľmi náročný z dôvodu pandémie a jej dôsledkov pre životy ľudí i ekonomiku. Zdôraznil, že ozdravenie americkej ekonomiky si žiada spoločné úsilie a vyzval Američanov, aby spolupracovali, hlásili sa k demokratickým hodnotám, svojmu vlastenectvu i viere, dobročinnosti, rodine, komunite a angažovali sa v občianskych aktivitách.

Na záver príhovoru Trump vyhlásil, že služba americkému národu bola najväčšou poctu, akú v živote zažil. Svojim priaznivcom odkázal, že „naša neuveriteľná púť sa ešte len začína“.

Twitter vo štvrtok zmrazil Trumpov účet na 12 hodín a hrozilo mu trvalé zablokovanie, ak by neodstránil tri tvíty, ktoré podľa spoločnosti Twitter porušujú pravidlá pre používateľov.

Trump ich zverejnil v čase, keď už Kapitol bol dejiskom vpádu bojovne naladených a násilníckych demonštrantov. Trump v týchto tvítoch zopakoval, že voľby mu „ukradli“. Následne tieto svoje kontroverzné výroky vymazal.

45 debata chyba
Viac na túto tému: #Kapitol #Donald Trump #prezidentské voľby v USA #americký kongres
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy