Podľa prokurátorov zatajili zamestnanci spoločnosti Boeing pred úradom regulujúcim leteckú bezpečnosť dôležité informácie o lietadle a potom sa svoje skutky snažili zamaskovať. „Zavádzajúce vyhlásenia, polopravdy a zamlčanie (informácií) zo strany zamestnancov Boeingu v komunikácii s Federálnym úradom pre letectvo bránili vláde v zaistení bezpečnosti pre lietajúcu verejnosť,“ konštatovala prokurátorka Erin Nealyová Coxová.
Zisk nad úprimnosť
Lietadlo Boeing 737 MAX sa v októbri 2018 zrútilo do mora neďaleko brehov Indonézie pre problémy s palubným softvérom. Rovnakú príčinu mala o päť mesiacov neskôr havária ďalšieho lietadla rovnakého typu neďaleko etiópskej metropoly Addis Abeba. Pri tomto druhom nešťastí zahynuli aj Slováci: charitatívna pracovníčka Danica Olexová z organizácie Dobrá novina ako aj najbližší príbuzní politika Antona Hrnka – manželka Blanka, syn Martin a dcéra Michala. Letecké katastrofy vyústili do celosvetovej odstávky modelu 737 MAX, stoviek súdnych sporov a firemnej krízy sprevádzanej vyšetrovaním zo strany amerických orgánov.
Spojené štáty po 20 mesiacoch zákazu vlani v novembri povolili, aby stroje Boeing 737 MAX mohli opäť vzlietnuť. Niektoré aerolinky vrátane American Airlines už lietadlá opäť vrátili do prevádzky. Federálny úrad pre letectvo však vydal sériu požiadaviek, ktoré musí spoločnosť Boeing splniť pri modernizácii softvéru či vo výcviku.
Podľa prokurátora Davida Burnsa zamestnanci spoločnosti Boeing si skrývaním vecných informácií zvolili cestu zisku pred úprimnosťou. „Tragické havárie letov spoločnosti Lion Air 610 a Ethiopian Airlines 302 odhalili podvodné a klamlivé správanie zamestnancov jedného z popredných svetových výrobcov komerčných lietadiel,“ citoval Burnsa denník Guardian.
Vyrubená suma, ktorej výšku Boeing akceptoval, pokryje kompenzáciu pre príbuzných obetí havárií lietadiel Boeing 737 MAX, odškodné aerolinkám, ktoré nemohli tento typ lietadiel používať, a tiež pokutu. Podľa Deutsche Welle do fondu na podporu rodín obetí oboch leteckých katastrof firma vloží pol miliardy dolárov (408 miliónov eur), letecké spoločnosti, ktoré zákaz prevádzky tohto modelu pripravil o možnosť používať ich, dostanú 1,77 miliardy dolárov (1,44 miliardy eur) a takmer štvrť miliardy dolárov (asi 200 miliónov eur) predstavuje pokuta.
Pozostalí žalobu nestiahnu
Právnici zastupujúci pozostalých po obetiach havárie boeingu spoločnosti Ethiopian Airlines dohodu odmietli a uviedli, že budú pokračovať v súdnych sporoch proti americkému výrobcovi lietadiel. „Obvinenia obsiahnuté v dohode o zastavení trestného stíhania sú iba vrcholom ľadovca priestupkov spoločnosti Boeing, ktorá zaplatí miliardy dolárov, aby sa vyhla trestnej zodpovednosti," citoval Guardian z vyjadrenia právnickej kancelárie Clifford. "Táto dohoda vrátane takzvaného fondu pre obete nehôd nemá žiadny vplyv na prebiehajúce občianske spory proti spoločnosti Boeing, ktorú plánujeme v plnom rozsahu stíhať, aby sme zabezpečili rodinám spravodlivosť, akú si zaslúžia,“ dodala právnická kancelária.
Bývalý poslanec Hrnko sa tiež pripojil k pozostalým, ktorí podali žalobu na spoločnosť Boeing. „Žalujem ich, čo iné môžem robiť," povedal pred časom pre Nový Čas s tým, že mu nejde o peniaze, ale o spravodlivosť. „Nemôže mi niekto zabiť celú rodinu a zostať nepotrestaný,“ dodal.