Demokrati oficiálne začali proces impeachmentu voči Donaldovi Trumpovi

11.01.2021 17:46, aktualizované: 22:12
Impeachment / Donald Trump /
Autor: ,

Demokrati v americkej Snemovni reprezentantov v pondelok oficiálne predložili ústavnú žalobu (impeachment) voči prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Informovala o tom americká televízna stanica CNN.

Demokratickí kongresmani v predloženej rezolúcií žalujú Trumpa za „podnecovanie povstania“ v súvislosti s minulotýždňovým útokom jeho podporovateľov na budovu Kapitolu. Impeachment kongresmani síce oficiálne predstavili, avšak poslanci o ňom v pondelok ešte nehlasovali ani nediskutovali.

Počas krátkeho zasadnutia Snemovne demokrati najprv predstavili legislatívny návrh, ktorý vyzýva viceprezidenta Mikea Penca, aby aktivoval 25. dodatok ústavy. Tento dodatok umožňuje kabinetnej väčšine odobrať prezidentovi právomoci a udeliť ich viceprezidentovi. Republikáni však tento návrh zablokovali, čo znamená, že v utorok budú o návrhu hlasovať všetci členovia Snemovne.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová po zablokovaní tohto návrhu označila republikánskych kongresmanov za „spoluvinníkov“ dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa, ktorí spolu s ním „ohrozujú Ameriku“. Informovala o tom agentúra AFP.

Republikánski kongresmani podľa Pelosiovej umožňujú Trumpovi, aby pokračoval „vo svojich nepríčetných a nestabilných aktoch protištátnej činnosti. Ich spoluvina ohrozuje Ameriku, podkopáva našu demokraciu a musí sa (preto) skončiť,“ uvádza sa vo vyhlásení demokratickej šéfky Snemovne.

Pelosiová apelovala na viceprezidenta Mikea Pencea, aby po prípadnom prijatí návrhu zaujal k veci svoje stanovisko do 24 hodín. Pozorovatelia neočakávajú, že by Pence 25. dodatok skutočne aktivoval.

Stúpenci republikánskeho prezidenta vtrhli minulý týždeň do budovy Kapitolu vo Washingtone a prerušili tak spoločné zasadnutie oboch komôr Kongresu, na ktorom sa potvrdzovalo víťazstvo Bidena v novembrových voľbách.

Vzniknutý chaos a násilie viedli k smrti piatich ľudí. Trump predtým svojich priaznivcov opätovne burcoval nepodloženými obvineniami zo zmanipulovania volieb a nabádal ich, aby pochodovali ku Kapitolu.

Mnohí republikáni, aj keď v súvislosti s násilnosťami Trumpa kritizovali, snahy o impeachment prezidenta odmietajú. Časť z nich by však iniciatívu demokratov podporila, píše agentúra AP.

Prvá dáma USA odsúdila násilnosti v Kongrese

Prvá dáma Spojených štátov Melania Trumpová v pondelok po piatich dňoch odsúdila násilnosti v sídle amerického Kongresu, ktorých sa minulú stredu dopustili prívrženci prezidenta Donalda Trumpa. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

„Absolútne odsudzujem násilie, ku ktorému došlo v Kapitole. Násilie nie je prípustné nikdy,“ napísala Trumpová v príspevku zverejnenom na webovej stránke Bieleho domu. „Tento čas je výlučne o ozdravení našej krajiny a jej občanov. Nemal by sa využívať na osobné zisky,“ uviedla. „Náš národ sa musí uzdraviť civilným spôsobom,“ dodala.

„Som sklamaná a frustrovaná z toho, čo sa stalo minulý týždeň,“ povedala. „Je obdivuhodné vidieť, že toľko (ľudí) našlo vášeň a nadšenie a zúčastnilo sa na voľbách, avšak nesmieme dovoliť, aby sa vášeň zmenila na násilie. Naša cesta vpred spočíva v hľadaní toho, čo máme spoločné, a v tom, aby sme boli priateľskými a silnými ľuďmi, akými podľa mňa aj sme,“ zdôraznila.

Prvá dáma takisto vyzvala všetkých Američanov, aby upustili od násilia, nesúdili nikoho podľa farby pleti a nevyužívali odlišné politické ideológie ako ventil pre agresivitu a brutalitu. Úlohu svojho manžela pri vyprovokovaní násilného davu, ktorý vnikol do Kapitolu, Melania nekomentovala.

Manželka dosluhujúceho prezidenta vyjadrila sústrasť príbuzným obetí útoku na Kapitol. Zároveň skritizovala ľudí, ktorí podľa nej zneužili túto tragickú udalosť na osobné útoky, ohováranie či nepravdivé a zavádzajúce tvrdenia o jej osobe.

Išlo o prvý verejný prejav Trumpovej po tom, čo stúpenci jej manžela rozhnevaní jeho volebnou porážkou a povzbudení jeho výzvami na boj proti údajným volebným podvodom, násilne vnikli do Kapitolu a dočasne prerušili proces potvrdzovania víťazstva demokrata Joea Bidena.

Svoj príspevok využila Melania aj na to, aby sa krátko pred uplynutím funkčného obdobia svojho manžela poďakovala miliónom Američanov, ktorí prezidenta a prvú dámu podporovali počas uplynulých štyroch rokoch. „Bola to česť môjho života, že som mohla slúžiť ako prvá dáma (USA),“ dodala.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#impeachment #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku