Mexičanka šije z oblečenia obetí Covidu-19 medvedíkov a pomáha

13.01.2021 11:30
Eréndira Guerrerová, mexiko, šitie, medvedíky
Jeden z medvedíkov, ktorého vyrobila Eréndira Guerrerová. Autor:

Mexičanka Eréndira Guerrerová prišla s netradičným spôsobom, ako pomôcť rodinám obetí Covidu-19, ktoré kvôli reštrikciám nemali možnosť sa pred smrťou rozlúčiť so svojimi najbližšími.

V malej domácej dielni šije medvedíkov a ako materiál používa obľúbené oblečenie zosnulých. Podľa nej príbuzným jej výrobky pomáhajú aspoň sprostredkovane sa rozlúčiť s tými, ktorých koronavírus pripravil o život.

Guerrerová žije v mexickom meste Ciudad Juárez pri hraniciach s USA, ktoré sa potýka s obrovskou mierou násilia spojeného najmä s drogami. So šitím spomienkových medvedíkov preto začala už pred rokmi, kedy rodinám zabitých ľudí týmto spôsobom poskytla možnosť sa s ich náhlou smrťou vyrovnať. Pandémia nového koronavírusu jej ale priviedla obrovské množstvo nových zákazníkov.

Eréndira Guerrerová pri práci.
Eréndira Guerrerová pri práci.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: SITA/AP

„Kvôli Covidu-19 zostáva veľa ľudí vo vzduchoprázdne, pretože nemohli povedať svojim rodinným príslušníkom posledné zbohom. Potrebujú ten kruh uzavrieť. A medvedíky im v tom pomáhajú," hovorí Guerrerová, ktorá takých medvedíkov ušila už cez dve stovky.

Zákazka väčšinou prebieha tak, že príbuzní prinesú obľúbený kus oblečenia zosnulého človeka a v dielni z neho potom za 30 dolárov (približne 25 eur) vznikne obdoba plyšáka. Napríklad Araceli Ramírezová doniesla obľúbené tričko svojho otca, ktorý pred niekoľkými mesiacmi náhle podľahol Covidu-19, a teraz si odnáša hotovú zákazku. „Môžem na toho medveďa hovoriť, povedať mu to, čo som nestihla a pripadá mi, že otec je tu stále so mnou," vysvetľuje.

Araceli Ramírezová s medvedíkom oblečeným v...
Araceli Ramírezová s medvedíkom oblečeným v obľúbenom oblečení jej zosnulého otca.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: SITA/AP
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#koronavírus #Mexiko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku