Biden vyzval Senát, aby sa zameral na priority, aj keď sa zaoberá impeachmentom

14.01.2021 06:43
Joe Biden
Novozvolený americký prezident Joe Biden. Autor: ,

Novozvolený americký prezident Joe Biden v stredu vyzval Senát, aby sa zameral na priority v rámci svojej agendy, aj keď sa zaoberá ústavnou žalobou (impeachmentom) prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Biden vo svojom vyhlásení nezaujal stanovisko k tomu, či by mal Senát uznať Trumpa za vinného po tom, čo Snemovňa reprezentantov Kongresu USA, v ktorej majú väčšinu demokrati, v stredu schválila podanie ústavnej žaloby na dosluhujúceho prezidenta za „podnecovanie povstania“ v súvislosti s minulotýždňovým útokom jeho podporovateľov na budovu Kapitolu.

Súčasný šéf Bieleho domu sa tak stal prvým prezidentom v dejinách USA, voči ktorému bola druhýkrát vznesená ústavná žaloba. Uznať Trumpa za vinného a odvolať ho z úradu však môže až druhá komora Kongresu, Senát, kde majú v súčasnosti miernu prevahu republikáni.

Biden uviedol, že v súvislosti s koronavírusovou pandémiou, ktorá vážne zasiahla americkú ekonomiku, potrebuje, aby Senát urýchlene potvrdil jeho nominantov, aby nový vládny kabinet mohol začať pracovať po jeho nástupe do funkcie. Inaugurácia Bidena sa uskutoční 20. januára.

„Dúfam, že lídri Senátu nájdu spôsob, ako sa zaoberať ústavnými povinnosťami v oblasti impeachmentu a zároveň aj ďalšími naliehavými záležitosťami tejto krajiny,“ uviedol Biden.

Demokratická predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová v stredu podpísala ústavnú žalobu na Trumpa. Stalo sa tak krátko po tom, čo Snemovňa podanie obžaloby schválila. Pelosiová krátko pred podpisom textu obžaloby uviedla, že „Snemovňa dnes ukázala, že nikto nie je nad zákonom, dokonca ani prezident USA“.

Trump vyzval na národnú jednotu

Dosluhujúci americký prezident v krátkom videu vyzval Američanov, aby boli „jednotní“ a vyhli sa násiliu. Ide o prvé video, ktoré Trump zverejnil po tom, čo členovia Snemovne reprezentantov Kongresu USA v stredu popoludní miestneho času schválili návrh impeachmentu voči jeho osobe. Informovali o tom v noci na štvrtok agentúry AFP a AP.

Jednoznačne odsudzujem násilie, ktorého sme minulý týždeň boli svedkami… Násilie a vandalizmus u nás nemajú absolútne žiadne miesto, ani v našom hnutí. Davové násilie ide proti všetkému, v čo verím, a proti všetkému, za čím stojí naše hnutie," povedal Trump vo svojom videopríspevku. Vyzval „všetkých Američanov“, aby sa upokojili a boli jednotní.

Dodal, že tí, ktorí sa minulý týždeň zapojili do útokov, budú postavení pred súd. O impeachmente sa nezmienil.

Stúpenci dosluhujúceho republikánskeho prezidenta vtrhli 6. januára do budovy Kapitolu a prerušili tak spoločné zasadnutie oboch komôr Kongresu, na ktorom sa potvrdzovalo víťazstvo Joea Bidena v novembrových voľbách. Vzniknutý chaos a násilie viedli k smrti piatich ľudí vrátane jedného policajta. Trump predtým svojich priaznivcov opätovne burcoval nepodloženými obvineniami o zmanipulovaní volieb a nabádal ich, aby pochodovali ku Kapitolu.

Samotný Trump popiera, že by bol nabádal svojich stúpencov na násilnosti.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#USA #Joe Biden #impeachment #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku