Ženu za urážku thajskej monarchie odsúdili na viac ako 43 rokov väzenia

20.01.2021 06:19

Súd v Thajsku odsúdil v utorok bývalú štátnu úradníčku na 43 rokov a šesť mesiacov odňatia slobody za porušenie prísnych zákonov v súvislosti s urážkou monarchie. Informovala o tom v stredu agentúra AP.

Ženu súd uznal za vinnú v 29 bodoch porušenia zákona ‚lése majesté‘, ktorý postihuje urážky kráľovského majestátu. Odsúdená na sociálnych sieťach Facebook a YouTube zverejnila zvukové nahrávky, ktoré boli označené za kritické vyjadrenia voči monarchii.

Súd žene pôvodne udelil až 87-ročný trest odňatia slobody. Neskôr jej ho však znížil o polovicu, pretože sa k činom priznala.

Ľudskoprávne skupiny rozhodnutie súdu slovne odsúdili. Predstaviteľ organizácie Human Rights Watch (HRW) ho označil za „šokujúce“. Generálny tajomník OSN António Guterres je podľa svojho hovorcu Stéphana Dujarrica presvedčený, že je dôležité, aby ľuďom bolo umožnené uplatniť svoje právo slobodne sa vyjadrovať.

Thajsko je jednou z mála krajín, kde je urážka panovníka a monarchie alebo ich zneváženie ťažkým zločinom.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Thajsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku