Bývalá šéfka americkej centrálnej banky (FED) bude prvou ženou, ktorá rezort financií za 232 rokov jeho existencie povedie, pripomenula agentúra AP. Senátny výbor pre zahraničné vzťahy tiež schválil nomináciu Antonyho Blinken do pozície šéfa americkej diplomacie.
Za Yellenovú sa v 100-člennom Senáte vyslovilo 84 senátorov, 15 bolo proti. Očakáva sa, že bude hrať kľúčovú úlohu v schválení Bidenovjo stimulačného balíka v hodnote 1,9 bilióna dolárov. Návrh naráža na tvrdý odpor republikánov, ktorým sa zdá príliš vysoký.
„Gratulujeme Spojeným štátom k takému vynikajúcemu výberu! Janet Yellenová je veľmi pôsobivá osobnosť,“ komentoval schválenie ministerky Senátom nemecký minister financií Olaf Scholz. Dodal, že dúfa, že sa nová ministerka financií zaslúži o pokrok v rokovaniach o dohode ohľadom digitálnej dane z príjmov amerických internetových spoločností.
Trump nerozumie hospodárskej politike
Yellenová patrí k najvýraznejším postavám posledných dekád medzi americkými ekonómami, v roku 2014 za úradovania prezidenta Baracka Obamu si sadla ako prvá žena do čela FED-u. Predtým bola v tejto hlavnej inštitúcii štyri roky viceguvernérkou, pôsobila aj ako členka Rady guvernérov FED-u (1994 až 1997), predsedníčka Rady ekonomických poradcov v Bielom dome za vlády Billa Clintona (1997 až 1999) a šéfka Federálnej rezervnej banky v San Franciscu (2004 až 2010).
Vo funkcii guvernérky FED-uvydržala len jedno štvorročné obdobie, počas ktorého podporovala umiernený prístup k menovej politike charakterizovaný len pozvoľným zvyšovaním úrokových sadzieb. Exprezident Donald Trump Yellenovú v roku 2018 nahradil Jeromom Powellom, hoci si podľa mnohých pozorovateľov zaslúžila ešte jedno obdobie vo funkcii. Trump počínanie Yellenovej na čele centrálnej banky ostro kritizoval.
Ani Yellenová pritom smerom k Trumpovi neváhala siahnuť k ostrejším vyjadreniam. Vo februári 2019 napríklad povedala, že Trump nerozumie hospodárskej politike a nechápe poslanie FED-u.