Stovky Francúzov protestovali proti veľkoskladu firmy Amazon

Stovky aktivistov protestovali v sobotu vo Francúzsku proti otvoreniu nového veľkoskladu americkej spoločnosti Amazon.

30.01.2021 21:09
Pont du Gard Foto:
Cyklisti v rámci Tour de France 2019 míňajú akvadukt Pont du Gard na juhu Francúzska.
debata (4)

Spoločnosť Amazon plánuje postaviť svoj veľkosklad v obci Fournes na juhu Francúzska, v blízkosti akvaduktu Pont du Gard z čias Rímskej ríše, ktorý je zaradený na zozname svetového dedičstva UNESCO. Veľkosklad má mať rozlohu 38.000 metrov štvorcových.

Protestu sa podľa organizátorov zúčastnilo 1400 ľudí, polícia počet účastníkov odhaduje na zhruba 800. Účastníci tiež vytvorili tzv. ľudskú reťaz, ktorou chceli poukázať na rozsah plánovaného projektu. Zároveň do výšky 18 metrov vypustili pestrofarebné balóny, aby tak zvýraznili výšku pripravovanej päťposchodovej budovy.

„Už sú to dva roky, čo obyvatelia Fournes a priľahlých oblastí bojujú proti vybudovaniu veľkoskladu (internetového) giganta Amazon,“ vyjadril sa Raphael Pradeau, hovorca mimovládnej organizácie Attac. Cieľom demonštrácie je podľa neho ukázať, že proti výstavbe sa nevyslovujú len jednotlivci, ale snaha o ukončenie projektu dokáže mobilizovať stovky ľudí.

Voľakedy orná pôda

Demonštrácie, ktoré zorganizovali najmä členovia antikapitalis­tických a environmentálnych organizácií, sa odohrali aj v ďalších francúzskych obciach.

Zhruba 200 ľudí protestovalo pred budovou Amazonu v obci Carquefou na predmestí západofrancúzskeho mesta Nantes. Aktivisti miestnych mimovládnych organizácií obviňujú Amazon z rušenia veľkého množstva pracovných pozícií a zo zlých pracovných podmienok pre svojich zamestnancov.

V obci Ensisheim v regióne Alsasko sa zas zhromaždila zhruba stovka ľudí, aby vyjadrili nespokojnosť s pripravovanou výstavbou veľkoskladu na 15-hektárovom pozemku, ktorý v minulosti slúžil ako úrodná pôda.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #Amazon #protest
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy