Súd poslal Navaľného do väzenia na tri a pol roka

Moskovský súd zmenil v utorok podmienečný trest odňatia slobody v trvaní troch rokov a šiestich mesiacov, ktorý dostal ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj v roku 2014 v kauze Yves Rocher, na nepodmienečný. Odpyká si ho vo väzení, informovala tlačová agentúra RIA Novosti.

02.02.2021 19:08, aktualizované: 23:26
Rusko Navaľnyj Foto:
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj hovorí so svojím advokátom počas vypočúvania na súde, 2. februára 2021 v Moskve.
debata (633)

„Súd rozhodol, že vyhovie návrhu Federálnej služby pre výkon trestu (FSIN) na zmenu podmienečného trestu pre Alexeja Navaľného. Dovtedy, ako rozsudok nadobudne právoplatnosť, zostane vo väzbe,“ oznámila sudkyňa Natalia Repnikovová, ktorú citovala tlačová agentúra TASS.

Sudkyňa dodala, že trest zohľadňuje čas, ktorý Navaľnyj predtým strávil v domácom väzení, čo podľa jeho tímu znamená, že ho čaká odňatie slobody v rozmedzí najmenej dva a pol roka.

Podľa tlačovej agentúry AFP si Navaľnyj (44) svoj trest odpyká v bližšie nešpecifikovanej trestaneckej kolónii za porušenie podmienok podmienečného prepustenia na slobodu.

Navaľného prevážajú z budovy súdu do vyšetrovacej väzby.

Navaľnyj v utorok počas vystúpenia na súde v Moskve požadoval svoje okamžité prepustenie, ako aj slobodu pre všetkých politických väzňov v krajine, pričom súdny proces vedený proti svojej osobe označil za nezákonný.

Navaľného právnici sa odvolajú na Európsky súd

Advokátsky tím Navaľného je pripravený podať odvolanie na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP), keďže v Rusku už vyčerpali všetky možnosti, uviedla pre tlačovú agentúru TASS Navaľného obhajkyňa Oľga Michailovová.

Navaľného Nadácia proti korupcii (FBK) po oznámení verdiktu vyzvala jeho stúpencov, aby v centre Moskvy okamžite usporiadali demonštráciu proti uväzneniu tohto opozičného politika a kritika Kremľa.

Ruská polícia neskôr zatkla niekoľko ľudí z davu, ktorý sa krátko po vynesení rozsudku zišiel na úradmi nepovolenom proteste na Manéžnom námestí v centre Moskvy. Bezpečnostné opatrenia boli posilnené aj na ďalších uliciach metropoly.

Západné krajiny žiadajú Navaľného prepustenie

Uväznenie Navaľného odsúdili predstavitelia viacerých západných demokracií vrátane USA, EÚ, Británie, Francúzska a Nemecka. Francúzsky prezident Emmanuel Macron odsúdenie Navaľného označil za „neprijateľné“. „Politický nesúhlas nikdy nie je zločinom,“ napísal Macron na Twitteri. „Žiadame jeho okamžité prepustenie. Rešpektovanie ľudských práv a demokratických slobôd je nezmeniteľné,“ do­dal.

„Dnešný verdikt proti Alexejovi Navaľnému je trpký úder proti základným slobodám a právnemu štátu v Rusku,“ napísal na Twitteri nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. „Navaľnyj musí byť okamžite prepustený.“

„Najskôr Navaľného otrávia a potom ho hodia do väzenia, pretože porušil podmienky podmienečného prepustenia, keď bol v kóme? Čistý cynizmus,“ uviedla na Twitteri nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová.

„Odsúdenie Alexeja Navaľného je v rozpore s medzinárodnými záväzkami Ruska v oblasti právneho poriadku a základných slobôd,“ vyhlásil šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell a vyzval na jeho „okamžité prepustenie“, informuje tlačová agentúra AFP.

Aj americký minister zahraničných vecí Antony Blinken odsúdil uväznenie Navaľného a vyslovil požiadavku na jeho prepustenie. „Opakujeme svoju výzvu, aby ruská vláda okamžite a bezpodmienečne prepustila pána Navaľného, ako aj stovky ďalších ruských občanov, ktorí boli v uplynulých týždňoch neprávom zadržaní za uplatňovanie si svojich práv vrátane práva na slobodu prejavu a pokojného zhromažďovania,“ uviedol Blinken vo vyhlásení. Podobnú výzvu adresovanú Moskve vyslovila aj Británia.

Korčok: Verdikt vyvoláva pochybnosti o spravodlivom procese

Na utorkové odsúdenie ruského opozičného lídra Navaľného reagoval okrem svetových politikov aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok.

„Dnešné rozhodnutie moskovského súdu v prípade Navaľnyj vyvoláva pochybnosti o spravodlivom procese a ignoruje predchádzajúci verdikt Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP). Vyzývame ruské orgány, aby dodržiavali ľudské a politické slobody v Rusku, ako aj svoje medzinárodné záväzky,“ napísal šéf slovenskej diplomacie na sociálnej sieti Twitter.

Navaľnyj sa vrátil do Ruska v januári po tom, ako sa v nemeckej metropole Berlín zotavoval z údajného otrávenia nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok. Jeho následné zatknutie podnietilo tisíce ľudí, aby v ruských mestách vyšli do ulíc na jeho podporu.

Navaľnyj počas utorkového pojednávania na moskovskom súde vyhlásil, že jeho prípad má slúžiť „na zastrašenie obrovského množstva ľudí“. „Chcú poslať do väzenia jedného človeka, aby zastrašili milióny ďalších,“ deklaroval.

633 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Alexej Navaľnyj
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy