Zomrel exminister zahraničia USA George Shultz. Pomohol ukončiť studenú vojnu

Vo veku 100 rokov zomrel v sobotu bývalý americký minister zahraničných vecí George P. Shultz, ktorý sa väčšinu 80. rokov minulého storočia snažil zlepšovať vzťahy so Sovietskym zväzom a rozvíjať mier na Blízkom východe.

07.02.2021 21:35
debata (12)

Shultz zomrel v sobotu vo svojom dome v areáli Stanfordskej univerzity, informovala agentúra AP.

George Shultz, ktorý bol ministrom zahraničných vecí USA v rokoch 1982–89 a v štyroch republikánskych vládach zastával aj iné funkcie, oslávil svoje 100. narodeniny 13. decembra minulého roku.

Počas svojej dlhej kariéry vo verejnej službe bol Shultz ministrom práce a ministrom financií za prezidenta Richarda Nixona a vo funkcii ministra zahraničných vecí v administratíve prezidenta Ronalda Reagana strávil viac ako šesť rokov.

Práve vo funkcii šéfa diplomacie zohral Shultz rozhodujúcu úlohu v dramatickom zmiernení napätia medzi USA a Sovietskym zväzom, ku ktorému došlo koncom 80. rokov, napísal denník The Washington Post (WP).

Na rozdiel od niektorých svojich kolegov v Reaganovej administratíve si totiž Shultz myslel, že Michail Gorbačov predstavuje odklon od predchádzajúcich sovietskych vodcov a tlačil Reagana, aby prekonal byrokratické a politické prekážky a budoval konštruktívnejší vzťah so ZSSR, dlhoročným protivníkom v studenej vojne, dodal WP.

Následne, v roku 1987, Sovietsky zväz a USA podpísali zmluvu o raketách krátkeho a stredného doletu (INF), ktorá bola bodom zvratu v pretekoch v jadrovom zbrojení.

Shultz bol najstarším žijúcim bývalým členom vlády akejkoľvek americkej administratívy, dodala AP.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #studená vojna
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy