Vyšetrovanie útoku vo Viedni: Tajná služba pochybila

Nezávislá vyšetrovacia komisia odhalila vážne nedostatky vo fungovaní rakúskej tajnej služby BVT v súvislosti s teroristickým útokom v centre Viedne z vlaňajšieho novembra, ktorý si vyžiadal štyri životy a vyše 20 zranených.

10.02.2021 21:08
Rakúsko Viedeň Útok Terorizmus Výročie Foto: ,
Charles Michel (vľavo) a Sebastian Kurz zapaľujú sviečky na pamiatku obetí teroristikého útoku, ku ktorému došlo v centre Viedne v pondelok 9. novembra 2020.
debata (3)

Komisia vyšetrujúca fungovanie rakúskeho Spolkového úradu na ochranu ústavy a boj proti terorizmu (BVT) bola zriadená v reakcii na vlaňajší útok. V stredu zverejnila svoju záverečnú správu, v ktorej označila túto rakúsku kontrarozviedku za „dysfunkčnú“.

Rakúske ministerstvo vnútra zriadilo nezávislú komisiu po tom, čo vyšlo najavo, že agenti BVT vedeli o stretnutí medzi útočníkom a islamistickými extrémistami, ako aj o jeho pokuse zaobstarať si muníciu, ktorú sa snažil zakúpiť aj na Slovensku.

Zo záverov komisie tiež vyplýva, že vedenie rakúskeho ministerstva vnútra nebolo zo strany BVT pravidelne informované o teroristických hrozbách, ani o bojovníkoch, ktorí sa do Rakúska vrátili z oblastí vojnových konfliktov v zahraničí.

Nie príliš dobrá reputácia

Komisia tiež kritizovala skutočnosť, že BVT nedisponuje celoštátnou databázou a funkčnými postupmi na výmenu informácií medzi jednotlivými rakúskymi regiónmi. Podľa vyšetrovacej správy činnosť BVT charakterizuje „dlhodobá dysfunkčná pracovná atmosféra aj pracovné výkony“. Tento stav je podľa vyšetrovateľov spôsobený okrem iného nedostatkom prostriedkov a nie príliš dobrou reputáciou, ktorú má táto rakúska tajná služba v zahraničí.

Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer sa bezprostredne po zverejnení výsledkov vyšetrovania komisie vyjadril, že jeho rezort vykoná rýchlu a kompletnú reorganizáciu BVT, ktorá sa už podľa neho začala.

Vlaňajšia streľba v centre Viedne a útoky na ďalších piatich miestach si vyžiadali štyri obete na životoch a najmenej 22 zranených. Útočníkom bol podľa polície 20-ročný Kujtim Fejzulai, ktorý mal rakúske aj severomacedónske občianstvo. Páchateľa polícia krátko po útoku zastrelila.

Fejzulai bol v decembri 2019 predčasne prepustený z väzenia, kde si odpykával trest za pokus vycestovať do Sýrie a pripojiť sa tam k extrémistickej organizácii Islamský štát.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #útok #Rakúsko #teroristický útok #Viedeň
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy