Lukašenko: Bielorusko odrazilo bleskovú vojnu vonkajších síl

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vo štvrtok vyhlásil, že jeho krajina odrazila cudziu "bleskovú vojnu". Najvyšší predstaviteľ štátu to povedal počas vzdorného príhovoru k svojim verným stúpencom po mesiacoch protestov proti jeho desaťročia trvajúcemu vládnutiu, informovala tlačová agentúra AFP.

11.02.2021 14:30
debata (69)

Autoritársky líder predtým prisľúbil, že predstaví reformy, avšak jeho úvodný prejav pred plným publikom delegátov na ľudovom zhromaždení v hlavnom meste Minsk sa namiesto toho zameral na pokusy o zvrhnutie jeho vlády.

„Blesková vojna neuspela, svoju krajinu sme udržali. Napriek napätiu v spoločnosti, ktoré umelo vytvárajú vonkajšie sily, sme prežili. Musíme odolať za každú cenu, rok 2021 bude rozhodujúci,“ uviedol Lukašenko, použijúc jazyk obzvlášť rezonujúci v krajine, ktorá počas druhej svetovej vojny utrpela obrovské škody napáchané nacistami.

Bieloruská opozícia, ktorej lídri sú uväznení alebo boli nútení odísť do exilu v susedných krajinách, skritizovali dvojdenné ľudové zhromaždenie ako „politické divadlo“.

Lukašenko vlani čelil najvážnejšej hrozbe pre jeho vládnutie od roku 1994, keď sa v tejto postsovietskej krajine dostal k moci. Do ulíc miest vyšli desaťtisíce ľudí a požadovali jeho odstúpenie po tom, ako sa vyhlásil za víťaza augustových prezidentských volieb, ktoré boli podľa jeho oponentov sfalšované.

Úrady následne rozpútali násilné záťahy voči demonštrantom, z ktorých tisíce zatkli. Mnohí z nich hlásili i mučenie a zneužívanie počas svojho času stráveného vo väzbe.

Na ľudovom zhromaždení, na ktorom sa vo štvrtok zúčastnilo 2700 predstaviteľov najmä zo štátom podporovaných rezortov, Lukašenko odmietol výzvy opozície a odsunul sľúbený harmonogram ústavných zmien.

69 debata chyba
Viac na túto tému: #bielorusko #Alexandr Lukašenko