Rada Európy žiada vysvetlenie zákrokov ruskej polície voči demonštrantom

Komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová vo štvrtok zverejnila list adresovaný ministrovi vnútra Ruskej federácie Vladimírovi Kolokoľcevovi. Žiada v ňom vysvetlenie v súvislosti s informáciami, podľa ktorých ruská polícia neprimeraným spôsobom zasahovala voči účastníkom protestov z posledných týždňov.

11.02.2021 16:55
debata (118)

Komisárka zdôraznila, že ruské orgány sú povinné zabezpečiť slobodu zhromažďovania aj v čase pandémie a že aj zavádzané epidemiologické opatrenia musia byť primerané a v súlade s medzinárodnými normami v oblasti ľudských práv.

Vyjadrila tiež znepokojenie nad svojvoľným zatýkaním veľkého počtu demonštrantov po celom Rusku a nad neprimeraným použitím sily voči účastníkom pokojných protestov. V tejto súvislosti požiadala Vladimira Kolokoľceva o informácie o pokynoch a metódach, ktoré v tejto oblasti uplatňuje jeho ministerstvo.

Poukázala tiež na správy, že mnohí zo zadržaných demonštrantov boli dlho zavretí vo veľmi zlých podmienkach v policajných dodávkach a že sa s nimi vo väzbe zle zaobchádzalo.

„Ak sa správy o tejto situácii potvrdia, predstavuje to neľudské a ponižujúce zaobchádzanie,“ uviedla Mijatovičová a vyzvala ruské orgány na okamžité kroky na zastavenie takýchto postupov.

Rovnako požiadala o objasnenie dôvodov zatýkania novinárov a pracovníkov médií, ktorí prinášali informácie o demonštráciách. Takéto zákroky totiž podľa nej predstavujú závažné obmedzenia slobody prejavu a slobody médií zaručené v Európskom dohovore o ľudských právach, ktorého signatárom je aj Ruská federácia.

118 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #protesty #Rada Európy #Alexej Navaľnyj