Do Európy cez víkend opäť dorazí piesok zo Sahary

, 19.02.2021 22:47
piesok, sahara
Karoséria a sklo auta so stopami po prachu zo Sahary, ktorý spadol spolu s ďažďovými kvapkami v máji 2020 v Bratislave. Autor:

Cez víkend do Európy opäť dorazí značné množstvo piesku zo Sahary. Informovala o tom európska klimatická služba Copernicus, podľa ktorej sa púštny prach objaví predovšetkým nad južnou a strednou časťou kontinentu. Podľa meteorologického modelu sa ale nevyhne ani Slovensku. Podľa klimatickej služby nie je jasné, či bude piesok zo Sahary viditeľný voľným okom ako na začiatku februára. "Udalosť ale bude mať vplyv na miestnu kvalitu ovzdušia," uviedli meteorológovia.

Najviac piesku z africkej púšte by sa malo koncentrovať nad východným Španielskom a južným Francúzskom, v niektorých výbežkoch sa ale môže dostať až do Nórska. Kvalitu vzduchu zrejme významne ovplyvní aj v Británii a krajinách Beneluxu.

Sneh sfarbený saharským pieskom vo švajčiarskom...
Sneh sfarbený saharským pieskom vo švajčiarskom lyžiarskom stredisku Anzére začiatkom februára 2021.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: TASR/AP

„Zaznamenali sme podobné udalosti aj v minulých týždňoch sa podstatnými dôsledkami na kvalitu ovzdušia v postihnutých regiónoch,“ uviedol vedec zo služby Copernicus Mark Parrington.

Jemný piesok z najväčšej púšte sveta môže zafarbiť dážď alebo sa prejaví červenožltým popraškom na oknách či automobiloch. Na začiatku februára sfarbil na mnohých miestach Európy čerstvo napadaný sneh do žlta až oranžova. Saharský prach môže tiež najmä pri východe a západe slnka dodať oblohe červený nádych.

Klimatická služba Copernicus upozornila, že púštny prach môže ľuďom spôsobiť aj problémy pri dýchaní.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Sahara #piesok #Copernicus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku