Mráz dal ranu Texasu, Biden ho vyhlásil za oblasť veľkej katastrofy

20.02.2021 20:00

Americký prezident Joe Biden vyhlásil štát Texas, ktorý zasiahli nezvyčajne silné mrazy a sneženie, za oblasť postihnutú prírodnou katastrofou veľkého rozsahu. Toto opatrenie uľahčí poskytovanie federálnej pomoci pre obyvateľov Texasu, informovala v sobotu agentúra AP.

Mrazy a husté sneženie tento týždeň vyvolali v Texase problémy s dodávkami pitnej vody a elektrickej energie . V jednom momente boli bez elektriny asi štyri milióny obyvateľov tohto štátu ležiaceho na juhu USA. Mnohí z nich počas výpadkov trpeli zimou vo svojich nevykúrených príbytkoch.

Miestne úrady informovali o niekoľkých úmrtiach, ktoré súviseli s extrémnym zimným počasím.

Abilene,
		Texas
Odessa,
		Texas - niektoré regále v obchodoch
		sa...
+7Houston, Texas,
		distribúcia pitnej
		vody.

Biely dom v sobotu oznámil, že Biden v piatok oficiálne vyhlásil Texas za štát postihnutý katastrofou veľkého rozsahu. Tento krok okrem iného umožní Texasanom prístup ku grantom na financovanie dočasného ubytovania alebo opráv domov, a tiež k čerpaniu pôžičiek s nízkym úrokom.

Biden zároveň požiadal federálne agentúry a úrady, aby vyčlenili zdroje na pomoc obyvateľom Texasu. V piatok naznačil, že by na budúci týždeň mohol pricestovať do tohto štátu. Rozhodne sa však podľa aktuálnej situácie, pretože nechce, aby komplikácie spojené s návštevou prezidenta zbrzdili snahy miestnych úradov o pomoc obyvateľstvu.

Nezvyčajne silné mrazy a víchrice sprevádzané snežením okrem Texasu aj Oklahomu a ďalšie americké štáty. Celkovo si už po celej krajine vyžiadali najmenej 69 životov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#USA #Texas #počasie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku