Japonsko napriek pandémii evidovalo vlani najmenej úmrtí za posledné desaťročie

Počet úmrtí v Japonsku vlani prvýkrát po viac ako desiatich rokoch klesol, jedným z dôvodov sú zrejme aj protiepidemické opatrenia v boji s koronavírusom.

24.02.2021 17:05
Japonsko / Prechod pre chodcov / Foto: ,
1

Zatiaľ čo vo väčšine krajín sveta hlavne kvôli koronavírusu počet úmrtí za minulý rok stúpol, Japonsko zaznamenalo opačný trend, píše denník The New York Times.

Japonsko má 126 miliónov obyvateľov a priemerný vek jeho obyvateľstve je najvyšší na svete. Vlani v Japonsku zomrelo približne 1,4 milióna ľudí, teda o 9 300 menej, než v predchádzajú­com roku.

Po vypuknutí epidémie covidu panovali obavy, že Japonci budú ľahkými obeťami koronavírusu. Doteraz však zomrelo necelých 7 600 nakazených. Počet nových prípadov nákazy v Japonsku nikdy nepresiahol 8-tisíc prípadov denne, týždenný priemer je v súčasnosti 1 200 prípadov za deň.

Z japonských oficiálnych štatistík nie je možné určiť presný dôvod poklesu počtu úmrtí. Skoršie dáta však ukázali, že v krajine výrazne poklesol počet ochorení dýchacích ciest, dôvodom je zrejme dôsledné nosenie rúšok a udržiavanie rozstupov v rámci protiepidemických opatrení. V Japonsku sa tiež počas posledného roka objavili pri vstupoch do všetkých obchodov a pracovísk dezinfekcia.

Ďalším dôvodom je pokles počtu úmrtí pri dopravných nehodách za minulý rok o 12 percent, pretože ľudia menej často cestujú za prácou. Na japonských cestách zomrelo 2 839 ľudí, najmenej od roku 1948, keď sa tento údaj začal sledovať.

Epidémia covidu a nárast samovrážd

Vlaňajší pokles počtu úmrtí je vítaným javom, štatistiky ale ukrývajú aj skutočnosť, že v Japonsku vlani stúpol počet samovrážd o takmer štyri percentá, medzi ženami o takmer 15 percent.

Podľa odborníkov je dôvodom k samovraždám stres spojený s epidémiou covidu-19, najmä strach zo straty zamestnania, izolácie a rastúci objem povinností kladených na ženy doma.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #Japonsko